Ana sayfa Hot topıcs/Güncel TOBB Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Yeni Yönetimini seçti

TOBB Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Yeni Yönetimini seçti

PAYLAŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısı 8 Nisan 2016’da Ankara’da TOBB Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yeni üyeleriyle güçlenen Meclis, seçim gündemli toplantısında Meclis Başkanlığı’na Samsun Makina Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu’nu, Meclis Başkan Yardımcılığı’na Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan’ı seçti.

İstişari nitelikte olmak üzere, sektördeki gelişmeleri teşvik etmek, sorunları incelemek ve önlemleri tespit etmek amacıyla makina imalatçılarını, sektörel birlik ve dernekleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını biraraya getiren ve TOBB çatısı altında faaliyetini sürdüren Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi, yeni faaliyet dönemine başladı. Başkan ve başkan yardımcısının seçildiği ilk toplantıda, Türk makine sektörünün ülke kalkınmasında taşıdığı sorumluluğun altı çizildi; paydaşların giderek artan etkinliklerinin uyum ve dayanışma içinde koordine edilebilmesinin sektörün üstlendiği misyona yaraşır efektif neticeler ortaya çıkaracağı üzerinde duruldu.

Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi’nde Başkanlık görevine getirilen Kutlu Karavelioğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Nitelikli bir üretim ve istihdam altyapısı veya ciddi bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış olmak bir sektörün başarılı olmasına yetmiyor; ortak bir vizyon ve birlikte davranabilme kültürüne sahip olmak gerekiyor. Türkiye’nin makinecileri son birkaç yılda bu yönde önemli adımlar attılar; artık güçlü bir lobiye sahipler. Teknolojinin yaşamla buluşmasını sağlayan makine imalatçılığı gelişmiş dediğimiz ülkelerin tamamında stratejik kabul edilmiş, öncelikleri daima ülke önceliği olmuştur. Teknolojisini güncel ve gelişmiş tutarak diğer bütün imalat sektörlerimizin rekabetçiliğini artırmakla vazifeli makinecilerimiz, yurtiçinde ve dışında birçok çatı altında çok farklı yönlerde çalışıp, çok nitelikli bilgiler üretiyor veya ediniyorlar. Meclisimizin yeni dönemde öncelik vereceği konulardan biri sektörün bilgisini konsolide edip, daha kolay istifade edilebilir hale getirmek, sektörel mevzuat ve uygulamadan sorumlu mercilere en güvenilir verileri sunmaktır.