Ana sayfa OTOMASYON OKULU Universal Robots ile otomasyona dair sorularınıza yanıt bulabilirsiniz

Universal Robots ile otomasyona dair sorularınıza yanıt bulabilirsiniz

PAYLAŞ

Universal Robots özellikle robotik otomasyona geçişte maliyeti düşünen küçük ve orta ölçekli üretim yapan firmalar için değerlendirilmesi gereken önemli konularda rehberlik yapıyor. Bu rehberlikte, otomasyona ihtiyacınız olup olmadığı, en uygun robot seçeneklerinin neler olduğu, yatırım maliyeti, hangi üretim süreçlerinin otomatik hale getirilebileceği, 6 eksenli kolaboratif robotların firma için uygun mu olduğu sorularına cevap bulunuyor. 

3 eksenli robot fiyatına 6 eksenli robot avantajlarına nasıl sahip olunur?

İster büyük ölçekli ister orta ve küçük ölçekli firma olsun, tüm şirketler robotik otomasyona uygun olup olmadığını çok kolay tespit edebilir. Örneğin; 3 eksenli ve 6 eksenli robotlar arasında karar verme süreci genel olarak hareket kabiliyeti, ihtiyaç ve maliyete göre ilerler. Basit bir alma-bırakma ihtiyacı için 3 eksenli robot yeterli olabilir. Fakat robot yatırımı uzun vadeli bir süreci kapsar ve bu yatırımın gelecekteki ihtiyaçlarınızı da karşılaması gerekir. An itibariyle otomatikleştirmeyi düşündüğünüz basit işlem, zaman içinde karmaşık hale gelebilir. 3 eksenli robot fiyatına, Universal Robots’un uzun ömürlü, esnek, iş birliğine dayalı bir 6 eksenli robotu ile işlemler karmaşık olmayacaktır.

6 eksenli robot, 3 eksenli robota göre esneklik avantajı sunuyor

3 eksenli robot, 3 boyutlu uzayda X-Y-Z standart tanımını izliyor. Bu robotlar ileri-geri, sağ-sol ve yukarı-aşağı yönlerde hareket edebilir. 6 eksenli iş birliğine dayalı robot ise daha çok insan koluna benzeyen hareketlerde bulunmasını sağlayan eklemli bir kola sahiptir. Dönebilir, bükülebilir ve yay şeklinde hareket edebilir. Bu manevra kabiliyeti 6 eksenli robotların nesneleri farklı açılardan kavrayabileceği ve parçalarını da döndürebileceği ya da eğebileceği anlamına gelir ki bu da onları daha karmaşık olan alma-bırakma uygulamaları için ideal kılıyor.

Oticon esneklik için Universal Robots’u seçti

Universal Robots’un müşterisi olan dünyanın ikinci en büyük işitme cihazı üreticisi Oticon için bu esneklik son derece kritikti. İşitme cihazı bileşenleri giderek küçüldüğünden, Oticon’un 2 ve 3 eksenli robotları artık görevlerini yerine getiremiyorlardı. Örneğin, kalıba küçük bir parça sıkıştığı zaman robotik kol parçayı çıkarmak için gerekli olan yatay ve dikey hareketleri gerçekleştiremiyordu.

Oticon, parçaları hızlıca kalıptan çıkarmak için onları döndürebilen ve eğebilen, Universal Robots’un iş birliğine dayalı 6 eksenli robotunu uygulamaya başladı. Oticon yetkilisi konuya dair yaptığı açıklamada “Yeni ürünler geliştirirken farklı parça boyutları ve bileşenleri ürettiğimizden, robotu kolayca yeniden programlamak da gerekiyor. Geleneksel bir robotla bu süreç bir bilgisayar ve özellikle eğitilmiş personeller gerektiriyor. Fakat Universal Robots’un UR5 robotu ile, daha önce deneyimi olmayan bir personel robotu tutup, ara noktaları kullanarak hareket dizilerini gösterebilir” diyor.

Dynamic Group manevra kabiliyeti için Universal Robots’u seçti

Plastik enjeksiyon kalıplama üretiminde faaliyet gösteren fason imalatçı Dynamic Group da benzer avantajlar sağladı. Burada, Universal Robots’un manevra kabiliyetine sahip iş birliğine dayalı robotları üç farklı uygulamada kullanıldı. Bir robot takım hazırlamayla ilgilenirken, iki robot enjeksiyon kalıplama makinesiyle çalıştı.

Dynamic Group UR10 robotunu, vakumlu tutucu (gripper) ile birlikte öncelikle konveyörün ön kısmında bulunan besleme istasyonundaki parçaların konulacağı kapaklı plastik kabı almak ve konveyörün ön kısmında bulunan merkezleme istasyonuna bırakmak, sonrasında da yine aynı vakum tutucu ve tuz solüsyonu ile birlikte iki steril temizlik mendilini almak için kullanıyor. Parçalar, kabın içine bırakılır bırakılmaz, UR10 robot tüm plastik kabı konveyör üzerine ilerleterek döngüyü başlatıyor. Bu hareketler tipik bir 3 eksenli robotla yapılamıyor.

2 aydan az sürede yatırım geri dönüşü

Dynamic Group yetkilisi Universal Robots’un sunduğu avantajlardan bahsederken “Robot teknolojisini uygulayabilmek için oldukça pahalı bir mühendise ihtiyacım olacağını düşünmüştüm. Ben bir mühendis olmamama rağmen teslimatın ardından bir saat geçtikten sonra robotları kurdum ve çalışabilir hale getirdim” diyor. Robotlar, gelişmiş ürün kalitesi ve üretim kapasitesinde yüzde 400 artış sağladılar. Dynamic Group hesabına göre yatırım geri dönüşü iki aydan daha kısa bir sürede karşılandı.