Ana sayfa Industry News/Endüstri Valmet’ten Hayat Kimya’ya yeni temizlik kağıdı hattı

Valmet’ten Hayat Kimya’ya yeni temizlik kağıdı hattı

PAYLAŞ
Björn Magnus (Valmet), Paolo Vezil (Valmet), Avni Kiğılı (Hayat Kimya), Haluk Arıcan (Valmet), Yahya Kiğılı (Hayat Kimya), Jan Erikson (Valmet), Lütfi Aydın (Hayat Kimya), Magnus Holmberg (Valmet) ve Kemal Arslan (Hayat Kimya)

Valmet, Hayat Kimya’nın Mersin fabrikasında yer alacak yeni yatırımı için, yedinci temizlik kağıdı hattını kapsamlı bir otomasyon paketi ile birlikte tedarik edecek.

Hayat Kimya, yüksek kaliteli temizlik kağıdı ürünlerine yönelik artan talebi karşılamak üzere Mersin’deki tesislerinde ikinci bir makineye yatırım yapma kararı aldı. Yeni hat ile birlikte, mevcut yüz temizleme, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu üretimine 70.000 ton temizlik kağıdı eklenmiş olacak.

Hayat Kimya, genişleme planları çerçevesinde her iki yılda bir yeni bir temizlik kağıdı makinesi kurma stratejisini uygulamaya devam ediyor. Valmet daha önce Hayat Kimya’nın Türkiye, Rusya ve Mısır’daki fabrikalarına altı adet Valmet Advantage DCT 200TS temizlik kağıdı üretim hattı tedarik etmişti. Valmet ayrıca 2015 yılında Hayat Kimya’nın TM1 makinesinin kapsamlı bir şekilde yeniden inşasını da gerçekleştirdi.

Hayat Kimya Kağıt Grubu Direktörü Lütfi Aydın, yeni yatırıma yönelik şunları söyledi: “Hayat Kimya ve Valmet ekipleri arasında yıllar içinde güçlü bir işbirliği geliştirdik ve bu projede de uzun zamana dayalı ilişkimize devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Taraflar birbirini, teknolojiyi ve süreci iyi tanıdığında birlikte harika sonuçlar elde etmek daha kolay oluyor,” dedi.

Valmet Kağıt İş Birimi, Temizlik Kağıdı Tesisleri Satış Direktörü Björn Magnus ise gelişmeyi, “Valmet olarak Hayat Kimya’dan yeni bir sipariş almaktan onur duyuyoruz. Şirketlerimiz arasındaki yakın iş birliği başarının anahtarı oldu,” şeklinde değerlendirdi.

Son teknoloji temizlik kağıdı hattı

Yeni temizlik kağıdı makinesi TM8, 5.6 m genişliğe ve 2.200 m/dak. hıza sahip olacak. Temizlik kağıdı üretiminde hammadde olarak ham selüloz kullanılacak. Yeni üretim hattı ayrıca, enerji tasarrufu ve nihai ürünün kalitesini artıracak şekilde optimize edildi.

Valmet’in tedarik edeceği sistem, hamur hazırlama sistemleri ve Valmet Advantage DCT 200 TS temizlik kağıdı makinesini içeren eksiksiz bir temizlik kağıdı üretim hattından oluşuyor. Makine bir OptiFlo hamur kasası ve döküm alaşımlı Yankee silindir ile donatılacak. Sistem ayrıca ViscoNip pres, AirCap Heli davlumbaz ve kojenerasyon için havalandırma sistemi, WetDust toz sistemi, kağıt transfer sistemi ve bir SoftReel L tamponun dahil olduğu Advantage temizlik kağıdı teknolojilerine sahip olacak. Hattın içerisinde ek olarak bir Valmet F (O) CUS bobin sarma makinası da bulunuyor. Hamur hazırlama hattı, OptiSlush pulperleri, OptiFiner konik öğütücüler ve OptiScreen makine eleklerinden oluşacak.

Valmet’in Hayat Kimya’ya sunacağı çözüm kapsamında ayrıca, Valmet DNA makine kontrolü, proses kontrolü ve Valmet IQ kalite kontrolünü içeren kapsamlı bir Valmet otomasyon paketi de yer alacak. Komple mühendislik, kurulum denetimi, eğitim, devreye alma ve işletmeye alma da teslimata dahil olacak.

Hayat Kimya hakkında bilgi

Hayat Kimya A.Ş., Hayat Grubu’nun bir iştirakidir. Hayat Grubu, öncelikli olarak tüketim malları endüstrisi için evde bakım, hijyen ve temizlik kağıdı kategorilerinde faaliyet göstermektedir. On dört yıl önce temizlik kağıdı kategorisine girişinden bu yana önemli yatırımlar yapmaya devam eden Hayat, bugün 490.000 ton/yıl üretim kapasitesiyle “Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın En Büyük Temizlik Kağıdı Üreticisi” ünvanını taşımaktadır.