Ana sayfa OTOMASYON OKULU Akıl Sahibi Sağlam ve Yetenekli IP69K Kontrolör

Akıl Sahibi Sağlam ve Yetenekli IP69K Kontrolör

PAYLAŞ
TBEN-L-PLC çok çeşitli master ve slave arayüz imkanları sayesinde Ethernet ve CANopen arasında köprü kurabilmektedir.

Turck’un TBEN-L-PLC IP69K kompakt PLC’si, aynı zamanda CANopen veya SAE J1939 ve çok çeşitli Ethernet ve saha veri yolları arasında dönüşüm yapabilen bir protokol çeviricidir.

Otomasyon sektörü şu anda eski kurulmuş uygulamaların büyük bir kısmını değiştiriyor. Son yıllarda Endüstri 4.0 etiketi altında tanımlandığı gibi dijital ağa dayalı, son derece esnek ve şeffaf endüstriyel üretime doğru değişim, tasarımcılar ve elektrik planlamacılar için yeni görevler oluşturuyor. Makine mühendisliğinin ve özellikle elektrik planlamanın rutinlerinden biri, kontrol cihazları, güç kaynağı üniteleri veya G/Ç çözümleri gibi hassas elektrik ve elektronik ekipmanların makinada bulunan şiddetli koşullardan korunması için bir kontrol kabininin tasarlanmasıdır. IP67/IP69K G/Ç çözümlerindeki bilgi birikimi ve sağlam ürün portföyüyle Turck, bu rutine akıllı bir alternatif sunuyor.

Kendi başına merkezi olmayan G/Ç çözümleri yeni bir konu değil ancak modüler bir tasarıma sahip olan modern otomasyon ve makine konseptleri ışığında gittikçe önem kazanmaktadır. Artık kontrol kabinli tasarımlar yerini sahaya direkt monte edilebilen ürünlere bırakıyor. IP67’ye karşı koruma sağlayan güçlü G/Ç teknolojisinin kullanılması, kullanıcıların sahadaki sensörlerin sinyallerini kontrol panosuna pasif bir çok telli kablo bağlantılı bir G/Ç dağıtıcı ile veya aktif bir fieldbus cihazı ile doğrudan taşımalarına olanak tanır. Fieldbus kullanımı, noktadan noktaya kablolama ile karşılaştırıldığında kullanıcıya bağlantı teknolojisi ve kablolama konusunda önemli tasarruflar sağlar. Makine müşteriye kurulduğunda da zaman kazanma avantajı vardır. Kontrol kabinine bir çok ayrı kablo çekilmesi yerine, sinyallerin kontrolöre bağlanması için fieldbus veya Ethernet özelliği olan G/Ç cihazına sadece bir haberleşme ve güç kablosu çekilmesi yeterlidir. Çevre birimlerinin G/Ç cihazına bağlanması bu şekilde kurulum esnasında değil, önceden makine imalatçısının yerinde dahi yapılabilir.

Mobil uygulamalar sektöründe, kompakt PLC, sağlam, tamamen yalıtılmış muhafazası, IP69K koruma sınıfı ve geniş çalışma sıcaklık aralığı sayesinde optimum kullanım sağlıyor.

Yüksek performans

Turck, kontrol kabininden tasarrufu ve uzaklaşmayı bir adım daha öteye taşıyor. Mülheim otomasyon uzmanının TBEN-L-PLC Codesys-3 kontrolörü, direkt sahaya monte edilebilen kompakt bir IP67 PLC’dir. Master olarak kullanıldığında, cihaz aynı anda CANopen ve SAE J1939’a ek olarak Modbus RTU’nun yanı sıra endüstriyel Ethernet protokolleri Profinet, EtherNet/IP ve Modbus TCP’yi de desteklemektedir. RS232 ve RS485 seri arayüzleri de Codesys’de istenildiği gibi kullanılabilirler. Blok G/Ç kontrolör ayrıca, sensörlerin ve aktüatörlerin doğrudan bağlantısı için sekiz üniversal G/Ç kanalı sunmaktadır.

TBEN-PLC ayrıca, CANopen ve Modbus RTU ağlarında ve desteklenen üç endüstriyel Ethernet ağında bir fieldbus slave olarak çalıştırılabilir, böylece bir protokol çevirici olarak kullanılabilir. Örneğin kontrolör, CANopen ağ yapısına sahip bir makine’nin CANopen master modülü olarak çalışırken, aynı zamanda Profinet ile çalışan bir sisteme fieldbus slave olarak bağlanabilir. Bu, endüstriyel üretim süreçlerinde giderek artan dijitalleştirmenin bir parçası olarak, mevcut makine konseptlerinin sıkı bir ağ yapılandırması ve son derece esnek üretim şartlarına uygun hale getirilmesini sağlar. Turck, Endüstri 4.0 evriminin bir parçası olarak mevcut makine ve tesislerin artan verimlilik ve artan şeffaflıktan nasıl yararlanabileceği sorusuna cevap vermektedir.

CANopen için protokol çevirici TBEN-L-PLC

Bu, tesis ve makinelerini üst düzey ERP veya MES sistemlerine bağlamak isteyen tesis operatörlerine özellikle faydalıdır ve makinelerini endüstriyel Ethernet’e bağlamak istemektedir. Ethernet özellikli bileşenlerle en düşük seviyedeki otomasyona kadar olan ağ, ekonomik olarak mutlaka tavsiye edilmez ve otomasyon açısından nadiren gereklidir. TBEN-L-PLC ile, mevcut CANopen konuşan valf blokları veya sürücüler dahi endüstriyel Ethernet ağlarına entegre edilebilir. Kompakt PLC bir Profinet ağında bir fieldbus slave olarak işlev görür ve bu şekilde CAN ağındaki CANopen aygıtların bir CANopen yöneticisi olarak bilgilerini toplayarak Ethernet ortamına çevirir.

CANopen, tahrik tekniği ve pnömatik alanında yaygın olarak kullanıldığından, bu protokol dönüştürücü seçeneği burada özellikle kullanışlıdır. Çoğu durumda, endüstriyel Ethernet arabirimleri ile tamamen yeni bir sürücü mühendisliği ve pnömatik kurulumu oluşturacağı yüksek maliyetler dolayısıyla istenmez, mevcut ürünlerin kullanılabilmesi tercih edilir. Hatta bileşenlerin birçoğu, Ethernet arayüzleri ile mevcut da değildir.

Turck CAN arayüzü ile eğim sensörleri, açı sensörleri ve bu resimdeki QR24 gibi enkoderler sunmaktadır.

Mobil uygulamalar için kontrolör

Kompakt TBEN-L-PLC, protokol dönüştürücü işlevinin yanı sıra tekil makinelerin bağımsız şekilde kontrolünü de sağlar. Bunlar konvansiyonel makineler veya makine modülleri ile mobil araçlar olabilir. TBEN-L-PLC sağlam ve tam olarak yalıtılmış muhafazası sayesinde özellikle mobil makinalar için çok uygundur. Titreşim ve şoka karşı çok iyi korunmuştur ve IP65/67/69K koruma sınıflarına uygundur. -40 ila +70 ° C arasında genişletilmiş çalışma sıcaklık aralığı ve tamamen vidalı bağlantı soketleri, mobil makine alanında önem kazanan özelliklerdendir. Mobil uygulamalar sektöründeki çoğu programcının CODESYS uzmanı olması dolayısıyla da bu sektörde kullanım için idealdir.

Ethernet ağa bağlanılan verinin hacmi sürekli arttığı için, TBEN-L-PLC’nin bir protokol dönüştürücü olarak kullanılması burada da yararlı olabilir. Özellikle kullanıcı geçmişte başarılı olduğu kanıtlanmış bir CAN arayüzüne sahip çevre birimi aygıtlarını kullanmak istediğinde veya henüz bir Ethernet arabirimi olan bir eşdeğeri yoksa entegrasyon mümkündür.

CAN arayüzlü Turck sensörleri çoğu zaman mobil sektöründe kullanılır. Turck, burada CAN arayüzlü B1N (tek eksenli) ve B2N (çift eksenli) eğim sensörlerini sunmaktadır. Geniş bir yelpazede farklı sektörlerden müşteriler QR24 enkoder ve ayrıca bir CAN arayüzü olan daha küçük QR14 açı sensörünü de tercih etmektedirler. Her iki sensör de tamamen yalıtılmıştır ve dönme hareketlerini temassız olarak algılar.

Piconet ve BLcompact ürün ailelerinin blok modüllerinin yanında, BL20 ve BL67 modüler G/Ç sistemleri de ayrıca bir CANopen arayüz ile mevcuttur. Modüler sistemler, özellikle esnekliği sayesinde üstün performans sunar. Örneğin, Turck’un BL ident RFID sistemi, BL20 veya BL67 CAN arayüzleri sayesinde CANopen ağına da bağlanabilir.