Ana sayfa Hot topıcs/Güncel TÜPRAŞ İZMİT RAFİNERİSİNDE DİZEL YAKIT ÜRETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN HONEYWELL TEKNOLOJİSİNİ KULLANDI

TÜPRAŞ İZMİT RAFİNERİSİNDE DİZEL YAKIT ÜRETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN HONEYWELL TEKNOLOJİSİNİ KULLANDI

PAYLAŞ

Honeywell, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin İzmit rafinerisine harici bir ağır polinükleer aromatik (HPNA) stripper ekleyerek, halen Honeywell UOP ile geliştirilmiş olan iki aşamalı Unicracking ™ proesinin performansını daha da iyileştirdiğini duyurdu. “HPNA Stripper”, Tüpraş’ın birimdeki dönüşümü en üst düzeye çıkartırken, verimdeki artış ve daha ağır hammaddeleri işleme esnekliği yoluyla birim karlılığını da yükseltmesine olanak sağlayacaktır.

UOP, bu proje için temel mühendislik, katalizör ve tüm teknik hizmetleri sağlamıştır. UOP, HPNA yönetiminde 30 yıldan fazla deneyime sahiptir ve müşterilerinin tüm katalizör döngü ömrü boyunca % 100’e yakın dönüşüm elde etmesini sağlayan hem yeni hem de mevcut üniteleri için ticari olarak kanıtlanmış çözümlere sahiptir. İzmit rafinerisinde uygulanan yenilikçi “HPNA side stripper” teknolojisi Tüpraş’ın rafineri sahalarında öncü projeler gerçekleştirmesine ve üretim süreçlerini daha da geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

“UOP HPNA yönetim çözümleri, daha yavaş katalizör deaktivasyonu sayesinde gelişmiş katalizör performansı sağlayarak yüksek değerli ürünlerde daha fazla dönüşüm yoluyla ünite performansını ve karlılığı artırıyor” diyen UOP Proses Teknolojileri başkan vekili ve genel müdürü Bryan Glover, sözlerini şöyle tamamladı: “Harici HPNA stripper, katalizörün deaktivasyonuna neden olan HPNA’ları mekanik olarak kaldırarak ünitenin dönüştürme verimliliğini artırır ve müşterilerin daha ağır hammaddeler kullanmasına olanak tanır.”

UOP, Unicracking prosesini 1960 yılında piyasaya sürdüğünden beri, teknoloji daha etkili katalizörlerin, geliştirilmiş ünite tasarımlarının ve yeni reaktör iç bileşenlerinin geliştirilmesi yoluyla sürekli olarak ilerlemiştir. Tek ve iki aşamalı süreçlerde mevcut olan teknoloji, daha geniş bir hammadde yelpazesi kullanarak daha sıkı yönetmeliklere uyum gösteren, daha yüksek etkinlikte ulaştırma yakıtları üretecek şekilde tasarlanmıştır.

Honeywell UOP, 50’den fazla ülkede 240’dan fazla Unicracking birimine lisans vermiştir. İzmit’teki Tüpraş ünitesi de dahil olmak üzere UOP, Çin ve Türkiye’de ek operasyon üniteleri ile 19 adet geliştirilmiş iki aşamalı Unicracking proses ünitesine lisans vermiştir.

Tüpraş’taki Unicracking ünitesi, coker naphtha ve distile Unionfining ™ üniteleri dahil olmak üzere diğer UOP proses teknolojileri ile entegre edilmiştir. Ham mazot ve vakumlu gaz yağları içeren sistem, ortak fraksiyonlama bölümü ile tasarlanarak, sermaye maliyetleri düşürülmüş ve Tüpraş’ın yatırım getirisi artırılmıştır.