Ana sayfa OTOMASYON OKULU VRF HVAC SİSTEMİ EV OTOMASYONU İLE NASIL ENTEGRE OLUR?

VRF HVAC SİSTEMİ EV OTOMASYONU İLE NASIL ENTEGRE OLUR?

PAYLAŞ

Çok sayıda farklı HVAC (Isıtma, Havalandırma ve Klima) sistemi vardır ve her birinin Ev Otomasyon sistemleriyle nasıl bağlandığını ve bunlarla nasıl etkileşime girdiğini anlamak gerçek bir zorluk olabilir.

Bu makalenin amacı, ev otomasyon sistemlerinin VRF HVAC sistemleriyle nasıl etkileşime girdiğini basitleştirerek anlatmaktır.

VRF HVAC SİSTEMİ NEDİR?

VRF veya değişken Soğutucu akışkan debisi klima sistemi, daha büyük konut ve ticari ofisler için kullanılan gelişmiş bir HVAC türüdür. Bir VRF sistemi tasarımının benzersiz yönü, soğutma sıvısı boruları ve geleneksel kanallar yerine iletişim kabloları aracılığıyla birden çok iç üniteye bağlanan tek bir dış üniteye sahip olmasıdır. Bu tasarım, her bir iç ünite için iklim kontrolüyle ilgili tam bir esneklik ve kontrol sağlar.

Teorik olarak bu tasarım; hem lokal hem de uzaktan iklim kontrolü  yönetimi ve otomasyonu için ideal olmalıdır, ancak o kadar da basit değildir.

VRF SİSTEMLERİ EV OTOMASYONUNA ENTEGRE EDİLEBİLİR Mİ?

Bir VRF sistemini otomatikleştirmeye çalışırken karşılaşılan sorun, ilk satın alındıklarında kutudan kapalı sistemler olarak çıkmalarıdır. Bu, yalnızca dahili olarak iletişim kurabilecekleri ve komutların yalnızca VRF üreticisinin lokal kontrol işlevi aracılığıyla gönderilip alınabileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, bu sistemler ek bir cihaz kullanılmadan harici olarak iletişim kuramaz.

Bu zorluk, VRF HVAC sistemlerini bir Ev Otomasyon sistemine entegre etmek için önemli bir engel oluşturur. Şu anda, bu zorluğun üstesinden gelmenin en yaygın yolu, otomasyon sürecini inanılmaz derecede hantal ve çok sayıda potansiyel arıza noktasıyla karmaşık hale getiren bir BACnet arabirimidir.

Daha da kötüsü, Ev Otomasyonu ve VRF sistemleri, iletişim kurmak için tamamen farklı diller kullanır ve bu nedenle, iki sistem arasında gönderilmesi gereken  komutları veya bilgileri algılamanın doğal bir yoluna sahip değildir.

Bu nedenle, VRF ve Ev Otomasyon sistemleri arasındaki komutları basit ve sorunsuz bir şekilde iletmek için aracı görevi görebilecek bir cihaza ihtiyaç duyar.

VRF HVAC EV OTOMASYON SİSTEMLERİ İLE NASIL ENTEGRE OLUR?

CoolMasterNet burada devreye giriyor. CoolAutomation hem Ev Otomasyonu hem de VRF üreticileri ile doğrudan çalıştığından, hemen hemen her Ev Otomasyonu ana konsoluyla herhangi bir VRF sistemi için doğal bir entegrasyon sağlayabilir. Ek olarak, CoolMasterNet VRF sistemine harici erişimini sağlayarak, Home Automator’ın bulut tabanlı uzaktan kumanda uygulamasına erişimek  için de önemli bir araçtır.

İşlevsel olarak, CoolMasterNet’in gelişmiş teknolojisi ile, her iç ünite için, VRF sistemi tarafından atanan dahili adresleri okuyabilir. CoolMasterNet daha sonra bu üniteleri Ev Otomasyon sistemi aracılığıyla otomatik olarak tanımlayacak ve entegratörün her bir üniteye ana kontrolör aracılığıyla hızlı ve kolay erişimini sağlayacaktır. Bu işlevsellik, tüm sistem için hem lokal hem de uzaktan basit bir yönetim sağlar.

Basitçe söylemek gerekirse CoolMasterNet, VRF ve Ev Otomasyonu entegrasyonu için hepsi bir arada bir çözümdür. Kurulumu basittir, yapılandırması kolaydır ve kusursuz bir şekilde çalışır.

CoolMasterNet’in gelişmiş işlevselliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Burayı Tıklayın.