Ana sayfa Industry News/Endüstri Ab, Enerji Verimliliğinde ‘A++’ Sınıfı İstiyor

Ab, Enerji Verimliliğinde ‘A++’ Sınıfı İstiyor

PAYLAŞ

Avrupa Birliği, artık enerji verimliliğinde ‘A’ sınıfı değil, ‘A++’ sınıfı elektrikli eşya istiyor.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) uyarıyor; “AB’de 1 Ocak 2015 itibariyle enerji verimliliğinde yeni bir dönem başladı. Pişirme araçları etiketlenecek. Kahve makinesi, modemler ve alıcılarda otomatik stand-by modu zorunlu oldu. Enerji tüketiminde A sınıfı olmak yetmiyor, A+, A++ olmak gerekiyor…” Yeni kurallar sektör için büyük önem taşıyor. Avrupa, Türkiye’nin en büyük pazarı. AB’de tüketicilerin yüzde 85’ten fazlası enerji verimliliğine dikkat ediyor. AB’nin düzenlemelerini kabul eden 59 ülke arasında Türkiye’nin pazardaki rakipleri de (Brezilya, Çin, G. Kore de) var. İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan da bu noktaya dikkat çekiyor. Vardan, “Bu düzenlemeler ihracatçıyı yakından ilgilendiriyor. Teknik standartları ve koşulları karşılamaları gerekiyor. Yerli üreticiler iç pazarda da pazar paylarını korumak durumunda kalacak. AB düzenlemelerine ülkemizin uyum göstermesi kaçınılmaz” dedi.

Hükümet de AB uygulamalarına paralel ev tipi fırın, ocak, aspiratör, süpürge gibi ürünlerde motor ömrü, gürültü ve enerji tüketimi bilgisini basılı etikette belirtme zorunluluğu getiren yönetmeliği yayımladı. Sorun sektörün hazır olup olmadığı…

Üreticiler ‘hazırız’ diyor 

Beyaz Eşya Üreticileri Derneği’nin (TÜRKBESD) Başkanı Hasan Özcan Aydilek, “Yeni devreye giren ve girecek yeni kurallara hazırız” dedi. TESİD Başkanı Müjdat Altay da sektörün hazır olduğu görüşünde. Altay, “Bu gelişmeler sektörümüz tarafından takip ediliyor ve uyum sağlanıyor. Bir sıkıntı oluşmayacak. Yeni dönem sektörümüzü zorlayacak gelişmeler olarak değerlendirilmemeli” dedi.

Üreticiler de bu konuda hazır. Arçelik’in, son olarak tanıtımını yaptığı Piano Serisi, enerji verimliliğinde iddialı. 8147 CMK Çamaşır Makinesi A+++ enerji sınıfından yüzde 50, 3887 KT Kurutma Makinesi A+++ Enerji sınıfından yüzde 10 daha tasarruflu. 8388 I Bulaşık Makinesi Arçelik Piano Serisi bulaşık makinesi A+++ enerji performansına, 2487 CEI Buzdolabı A++ sınıfı üstün enerji performansına sahip. Vestel’in Ekomaks bulaşık makinesi ve Pyrojet teknolojisine sahip çamaşır makinesi ‘enerji verimliliğinde dünya rekortmeni’ ürünler olarak tanıtıldı. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Ekomaks ve Pyrojet teknolojisine sahip çamaşır makinesinin enerji verimliliği ile Alman Elektrik, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Kurumu’ndan VDE onayı almaya hak kazandığını söyledi.