Ana sayfa new products/Yeni Ürünler ABB, Kolay Programlama Sihirbazı yazılımı ile robot programlamayı daha sezgisel hale getiriyor

ABB, Kolay Programlama Sihirbazı yazılımı ile robot programlamayı daha sezgisel hale getiriyor

PAYLAŞ

Kolay programlama sihirbazı, kullanıcıların ABB’nin tek kollu YuMi® kolaboratif robotu için herhangi bir özel eğitime ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde robot uygulama programları oluşturmasını sağlamak için tasarlanmış bir grafik programlama yöntemidir.

Bu kolay programlama yazılımı, programlama dilini veya kodunu birbirine geçen bloklar olarak sunan açık kaynaklı bir görsel kodlama yöntemi olan Blockly konsepti üzerine kurulmuştur. Bu basitleştirilmiş yaklaşım Sihirbazı’nı kullanarak, kullanıcıların herhangi bir robot programlama dili hakkında önceden bilgi sahibi olmadan tek kollu YuMi robotunu programlamasına ve kullanmasına izin verir. Bir kullanıcı bu işlevleri FlexPendant’a sürükleyip bırakabilir, sonuçları hemen görebilir ve robotun eylemlerini saniyeler içinde ayarlayabilir.

Programlama özelliği ile bir araya getirilen Sihirbaz kolay programlama sayesinde, tek kollu bir YuMi robotunun kullanımını her zamankinden daha düzgün hale getirir. Yazılım, genellikle robot tarafından yürütülen çok çeşitli görevleri kapsayan “hareket”, “çekme” ve “vakum” gibi temel robot fonksiyonlarına sahiptir. İlk defa program yazan programcıların çarpışma gibi hatalarla ilgilenmelerini sağlayan hata işleme fonksiyonları da vardır. Taşıma hatalarıyla ilişkili tipik olarak karmaşık programlamayı basitleştirerek, Sihirbazın kolay bir şekilde programlanabilmesi herhangi bir robot kullanıcısının son derece etkili robot programları geliştirmesine yardımcı olabilir.

ABB’nin Kolaboratif Robotlar Global Ürün Yöneticisi Andie Zhang, “Esnek ve kullanımı kolay olan kolaboratif robotlar, dünya genelinde artık küçük işletmelerinde robotların faydalarını deneyimlemelerini sağlıyor. İlk kez robot kullanacakların otomasyon olanaklarını fark etmelerini sağlamak için, bu yeni Sihirbaz aracımızla tek kollu YuMi’nin programlanmasını basitleştirerek yeni kullanıcılar için öğrenme eğrisini düşürdük. Bu, özellikle yeterli mühendislik veya otomasyon programlama kaynağından yoksun olabilecek çok çeşitli işyerlerinde işbirlikçi otomasyonun uygulanması için gereken maliyet, zaman ve becerileri azaltmaya yardımcı olacaktır. ” demektedir.

Diğer kolay programlama yazılımlarının aksine, kolay programlama Sihirbazı gerçek zamanlı olarak ABB’nin RAPID programlama diline dönüştürülür ve kolay programlama Sihirbazı bu avantajı sayesinde tüm gelişmiş robot fonksiyonlarını destekler. Montaj görevleri gibi karmaşık robot programları, yetenekli robot programcıları tarafından oluşturulabilir ve daha sonra yeni programlamaya başlayan robot kullanıcılarının kullanması ve çalışması için bir Sihirbaz programına dönüştürülebilir.

Sihirbaz, tüm yeni tek kollu YuMi robotları için FlexPendant cihazında önceden yüklenmiş bir uygulama olarak kullanılabilir. Kolay programlama Sihirbazı yazılımı ücretsiz olarak kullanılabilir ve yeni yazılım artık mevcut YuMi müşterileri için, RobotStudio aracılığıyla FlexPendant’a yüklenebilecek ücretsiz bir eklenti şeklinde de sunulacaktır.