Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Bosch, akıllı elektrikli tahrik sistemlerini pusetlere taşıdı

Bosch, akıllı elektrikli tahrik sistemlerini pusetlere taşıdı

PAYLAŞ

Beaufort ölçeğinde yedi olarak ölçülen rüzgâr tünelindeki hava, saatte 60 km hızla pusete çarpar. Pusetin tepeliği sert bir şekilde sallanabilir, ama puset yerinden oynamaz. Bunun nedeni el freninin aktifleştirilmesi ya da bir kişinin puseti tutması değildir. Bunu sağlayan, yeni Bosch e-bebek arabası sistemidir.

Kapsamlı konfor ve güvenlik özelliklerine sahip bir destek sistemi olan e-bebek arabası akıllı telefon uygulaması aracılığıyla bağlanabilirlik sağlıyor. E-bebek arabası sistemde arabayı itmek için destek ve otomatik fren fonksiyonuyla birlikte, alarm ve çok çeşitli yüksek teknoloji sensörleri de mevcut.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Sektörü Başkanı Dr. Stefan Hartung, Bosch e-bebek arabası sisteminin şirket genelindeki teknik uzmanlık bilgisini bir araya getirdiğine dikkat çekerek, “Rüzgâr tüneli testleri dahil olmak üzere, otomotiv sektöründe uyguladığımız katı teknoloji ve kalite standartlarının aynılarını burada da uyguladık” dedi.

Bosch sistemi, tek çocuk, ikiz çocuk veya kardeş pusetlerine aynı derecede uygunluk gösteriyor. İlk örnekleri İsveçli puset üreticisi Emmaljunga ile 2020 yılının başında piyasaya sunulacak olan pusetler için, önümüzdeki dönemde daha fazla üreticiyle iş birliği yapılması planlanıyor.

On ebeveynden dokuzu, pusette konfor ve güvenlik arıyor

Pusetlere yönelik elektrikli asistana talep artıyor. Bir puset satın alırken on ebeveynden dokuzu için en önemli kriterler konfor ve güvenlik. Bu, Bosch’un yaşları 0 ile 4 arasında değişen çocuk sahibi ve çocuk bekleyen ebeveynler ile gerçekleştirdiği temsili anketin sonucu. Hartung, “Bosch, akıllı mobiliteyi yaşamın tüm alanlarına getirerek mobilite çözümlerinin daha çocuk henüz yürümeye başlamadan önce bile yardımcı olmasını istiyor” dedi.

Sistemin tahrik ünitesi, arka aksta iki adet düşük gürültüye sahip elektrikli motor, bir Bluetooth modülü ve bir akıllı sensör sisteminden oluşuyor. Aynı zamanda akıllı telefonlarda da kullanılan sensörler, üzerinde gittiği yolun yüzeyini değerlendirirken pusetin hızı ve hızlanması gibi faktörleri ölçüyor. Algoritmalar kullanarak bir saniyeden daha kısa bir sürede anne veya babanın ne yapmak istediğini hesaplayabiliyorlar. Yokuş yukarı bir yolda, aynı bir eBike’ta olduğu gibi motorlar, puseti itmeye otomatik olarak yardımcı oluyor. Yokuş aşağı giderken ise fren yapmayı destekliyorlar. Ebeveynler puseti serbest bıraktığında, motor freni pusetin kontrolsüz bir şekilde uzaklaşmasını engelliyor ve elektromekanik kilit el frenini etkinleştiriyor.

Bosch’un en yüksek teknik standartları kullanıcı dostu operasyonla bir araya getirmeye yönelik tipik yaklaşımına paralel olarak, e-bebek arabasının itme sapında ek düğmeler veya butonlar bulunması gerekmiyor. Elektrikli destek, konfor ve güvenliği artırmanın yanı sıra pusetin ergonomisini de iyileştiriyor. Yapılan kullanıcı testlerinde; puseti yokuş yukarı, inişli çıkışlı yerlerde veya rüzgâra karşı itmek için daha az çaba gerektiği için e-bebek arabası sisteminin ebeveynlerin duruşunu harika bir şekilde düzelttiği görüldü. Bu arada, kendinden frenli elektrikli tahrik sistemi, yokuş aşağı giderken sırta verilen yükü azaltıyor. Sistemin yönlendirme desteği de tek elle itiş sırasında gözle görülür faydalar sağlıyor ve dönüşlerin daha kolay yapılmasına imkân veriyor. Yandan eğimli bir yolda gidilirken tahrik sistemi, pusetin yolda kalmasına yardımcı oluyor. Sonuç olarak ebeveynler genellikle bir elleriyle çocuğun diğer kardeşini tutarken, diğer elleriyle de puseti itiyor.

Bluetooth aracılığıyla akıllı telefon bağlantısı

Kullanıcılar, Android ve iOS işletim sistemleri için mevcut olan akıllı telefon uygulamasını kullanarak, üç elektrikli asistan seviyesi arasında seçim yapabiliyor. Uygulama, Bluetooth aracılığıyla e-bebek arabası ile iletişim kuruyor. Ayrıca, çıkartılabilir bataryanın şarj seviyesini gösteriyor ve şarj sona ermeden yeterli bir süre önce kullanıcıları uyarıyor. Pusetin kullanışlı, hafif 18 volt lityum iyon bataryası, kilitlenebilir bir bölme içerisinde yer alıyor. Bu bataryanın, kablosuz tornavidalar gibi standart Bosch elektrikli el aletlerinde kullanılanlarla aynı olması, diğer cihazların bataryasının pusete güç vermek için kullanılabilmesine imkan sağlıyor. Yaklaşık iki buçuk saatlik şarj süresi ile tamamen şarj olan batarya, seçili olan asistan seviyesine ve pusetin ağırlığına bağlı olarak 15 kilometreye kadar menzile sahip. Ebeveynler aynı zamanda, sistemin USB portunu kullanarak akıllı telefonlarını şarj edebiliyor.

Uygulama, ebeveynlerin puseti bir kafenin dışına park etmesi gibi durumlarda alarm işlevini etkinleştirmek için de kullanılabiliyor. Ebeveynin akıllı telefonuyla bir Bluetooth bağlantısı kurulması durumunda, birileri puseti almaya kalkarsa bir uyarı çıkıyor. Ayrıca, pusetin entegre hoparlöründen bir alarm sesi yükseliyor ve el freni otomatik olarak devreye giriyor. Batarya bittiğinde ise puset, algılanabilir bir motor direnci olmadan normal puset olarak kullanılabiliyor.