Ana sayfa Hot topıcs/Güncel ‘Bosch Rexroth Global’ 2014’te Büyüdü

‘Bosch Rexroth Global’ 2014’te Büyüdü

PAYLAŞ

Bosch Rexroth Türkiye’nin de bağlı bulunduğu Bosch Rexroth Global, 2014 mali yılında büyüme kaydetti ve cirosunu yüzde 3,5 artışla yaklaşık 5,6 milyar Avro’ya çıkardı. Bosch Rexroth AG Yönetim Kurulu Başkanı Karl Tragl, tahrik ve kontrol teknolojileri uzmanı şirketin, yeni ürünler sayesinde konjonktürel olumsuzluklara rağmen büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Tragl’in verdiği bilgiye göre, Bosch Rexroth Avrupa’da geçen yılki cirosunu %4,6 artırdı. Bunda Hollanda, İngiltere ve İtalya’daki güçlü büyüme etkili olurken, Almanya’da satışlar durgun seyretti. Bosch Rexroth Amerika kıtasında, Brezilya’daki satışlardaki gerilemeye rağmen, yüzde 3’ü aşan bir büyüme kaydetti. Özellikle Çin ve Rusya’da sermaye malları endüstrisi için şartlar oldukça zor geçti.

2015 yılında da konjonktürün benzer şekilde devam edeceğini öngören Karl Tragl, “Avrupa yavaş bir şekilde kendine geliyor ve Brezilya gibi önemli büyüme pazarları henüz atağa geçemedi. İş makinelerinden dolayı 2015’te Çin’de pazar büyümesi kolay gerçekleşmeyebilir. ABD’deki büyüme ise stabil görünüyor. 2015’te başladığımız yolda devam edeceğiz. Tüm sektörlerde rekabet gücümüzü artırmak için yoğun biçimde çalışacağız” şeklinde konuştu.

Endüstriyel uygulamaların satışlarında artış yaşandı

Pazar segmentleri bazında bakıldığında, özellikle endüstriyel uygulamalar alanındaki satışlarda artış görülüyor. Bosch Rexroth özellikle elektronik, yarı iletken, otomotiv, takım tezgahları, enerji teknolojileri, marin teknolojisi ve offshore sektörlerinde büyüdü. Şirket, bu önemli sektörlerde pazar payları kazandı.

Ar-Ge yatırımları yine ortalamanın üzerinde

Bosch Rexroth 2014 yılında yaklaşık 112 milyon Euro yatırım yaptı. Araştırma ve geliştirme giderleri 2014 yılında 340 milyon Euro civarında gerçekleşirken, bu miktar cironun yüzde 6’sından fazlasına denk geliyor. Şirket, böylece Ar-Ge’ye sektör ortalamasının üzerinde yatırım yapmaya devam etti. Bu Ar-Ge yatırımlarından Rexroth Türkiye de pay aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Tragl, “İnovasyon, temel ilkemiz olmaya devam edecek. SPS/IPC/Drives 2014 ve 2015 Hannover Fuarı’nda uzun zamandan sonra rekor sayıda yeni ürünü piyasaya sürdük” dedi.

Bosch Rexroth’un çalışan sayısı, 1000’ne yakını Türkiye’de olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 33.700 kişiye ulaştı.

Bosch Rexroth: Teknolojiler üstü bir ana tedarikçi

Bosch Rexroth için üç teknolojik pazar trendi vazgeçilmez: Enerji verimliliği, makine güvenliği ve entegrasyon. ‘Industry 4.0’ olarak da ifade edilen entegrasyon (ağ oluşturma) konusunda şirket, kendini teknolojiler üstü bir ana tedarikçi olarak tanımlıyor. Bunun bir örneği, modüler yapılı hidrolik ünitesi ABPAC. Bu ünite, tüm işletim durumlarını kaydediyor, değerlendiriyor ve aşınma durumunda somut çalışma talimatları veriyor. Açık arabirimler üzerinden bakım teknisyenleri, akıllı telefon aracılığıyla durum bilgilerine her an, her yerden erişebiliyor.