Ana sayfa OTOMASYON OKULU Bosch Türkiye ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin birlikte gerçekleştirdiği ‘Kalibrasyon Eğitim Programı” başarıyla...

Bosch Türkiye ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin birlikte gerçekleştirdiği ‘Kalibrasyon Eğitim Programı” başarıyla tamamlandı

PAYLAŞ

Dünyanın önde gelen otomotiv firmalarına kalibrasyon hizmeti veren ve bu amaçla İstanbul’daki Tasarım Merkezi’nde bir ekip oluşturan Bosch Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle Kalibrasyon Eğitim Programı’nı hayata geçirdi.

Bosch Türkiye Tasarım Merkezi mühendisleri tarafından verilen eğitimlerle öğrencilerin kalibrasyon konusunda detaylı olarak bilgilendirilmesi, bilgilerin teoriden pratiğe dönüştürülmesi ve otomotiv endüstrisine nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Sanayideki gelişmelerin insan kaynağına olan ihtiyacı da değiştirdiğine dikkat çekerek, geleceğin insan kaynağının yetiştirilmesine destek veren Bosch Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi ile Kalibrasyon Eğitim Programı’nı hayata geçirdi. Program ile öğrencilerin, kalibrasyon dünyasına dair bilgileri edinmesi, bu konularda çalışmak için motivasyonlarının artırılması ve kendi kariyer yollarını bu çerçevede inşa etmelerinin önünün açılması amaçlanıyor.

Bosch Türkiye ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen program, Yıldız Teknik Üniversitesi lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsiz şekilde gerçekleştirildi. 2019 Güz döneminde başlayan programa seçilen 40 öğrenci, 9 hafta boyunca Bosch Türkiye Tasarım Merkezi’nde görev yapan Kalibrasyon mühendislerinden eğitim aldı. Program sonunda başarılı olan öğrencilere, YTÜ öğretim üyeleri ve Bosch yetkilileri tarafından imzalanan bir sertifika verildi. Programa Makine mühendisliği, Elektrik&Elektronik mühendisliği ve Mekatronik mühendisliğinden öğrenciler katıldılar.

Bosch Mobilite Çözümleri İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, Üniversite-Sanayi iş birliğine dayanan bu programın öğrencilerin kalibrasyon ile ilgili konularda donanımlı olarak mezun olmalarına yardımcı olacağına inandıklarını belirterek, “YTÜ iş birliğiyle yürüttüğümüz bu program sayesinde öğrencilerin kafasındaki sektörel veya teknik olmak üzere soru işaretlerini gidermeyi, otomotiv sektörüne bakış açılarını genişletmeyi amaçlıyoruz. Kalibrasyonla alakalı konuların teoriden çıkarılarak pratiğe dökülmesi, sanayi-üniversite iş birliği kapsamında potansiyel fırsatların oluşması kadar istihdamda yaratacağı faydalar açısından da büyük önem taşıyor. Henüz üniversitedeyken sektörü tanıyan ve sektördeki mühendislerin çalıştığı konuları yakından gören öğrencilerin yetiştirilmesi, otomotiv endüstrisine bilgi düzeyi iyi olan mühendisler katma ihtimalini artacaktır” diye konuştu.

İstanbul’dan dünya devlerine kalibrasyon hizmeti

Bosch Türkiye’nin İstanbul’daki Merkez Ofisi’nde 2018 yılında faaliyete geçen Tasarım Merkezi’nde kalibrasyon alanında da çalışmalar yapılıyor. Merkezde binek otomobillerden ağır ticari araçlara kadar her tür araç için kalibrasyon ve uygulama konularında çalışılıyor. Merkezin müşterileri arasında dünyanın önde gelen otomobil markaları bulunuyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor.

Gökhan Tunçdöken, Kalibrasyon Ekibi’nin başarılarının gurur verici olduğunu belirterek şunları söyledi: “Mühendislerimiz henüz birkaç yıl önce global projelerin sadece bir parçası iken, bugün önde gelen Bosch lokasyonlarına hizmet verir duruma geldiler. Bir bakıyorsunuz Finlandiya’da eksi 30 derecede test yapıyorlar, bir bakıyorsunuz İspanya’da +40 derecede teste gitmişler. Kayseri’den Arizona’ya kadar dünyanın birçok yerinde testler gerçekleştiren kalibrasyon mühendislerimiz teknik bilgileri, becerileri, esnek yaklaşımlarıyla kendilerini kanıtladılar ve bugüne kadar Almanya’da yapılan bazı kalibrasyon testlerinin bundan böyle Türkiye’deki ekip tarafından yapılmasını sağladılar.”

Bosch dünyasında başarılı çalışmalara imza atan ve bu nedenle de bilinirliği artan Bosch Tasarım Merkezi mühendisleri, bilgi ve deneyimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileriyle paylaşarak kariyerleri için gençlerin yoluna ışık tutmayı amaçlıyor.