Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Cobot’lar iş sağlığı ve güvenliğini üst düzeye taşıyor

Cobot’lar iş sağlığı ve güvenliğini üst düzeye taşıyor

PAYLAŞ

Üretim sürecinde potansiyel risk barındıran işler, ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanan kazaların yanı sıra kas-iskelet sistemi, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklara da yol açıyor. Bu riskleri ortadan kaldırmanın en etkili yolu ise insanlarla birlikte çalışan ve tüm riskli işleri üstlenen koloboratif robot (Cobot) kullanmaktan geçiyor. Dünyanın bir numaralı kolaboratif robot üreticisi Universal Robots’un cobot’ları, üretim sürecinde iş sağlığı ve güvenliğini üst düzeye çıkarıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 2019 yılında açıklanan verilere göre, dünyada her yıl iki milyon kişi iş kazasında  hayatını kaybediyor, 270 milyon kişi yaralanıyor. Meslek hastalığına yakalananların sayısı ise 160 milyon kişiyi buluyor. İş kazalarını, yaralanmaları ve hastalıkları önlemede en etkili yöntemlerden biri de insanlarla birlikte çalışan ve tüm zorlu işleri üstlenen koloboratif robot (Cobot) kullanmak.

“Cobot’lar bariyere ihtiyaç duyulmadan güvenli çalışma ortamı sağlıyor”

Dünyanın bir numaralı cobot üreticisi Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemede cobot’ların etkin rol üstlendiğini söyleyen Gök, “Cobot’lar, üretim süreçlerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu, riskli veya kirli ortamlarda yapılan işleri üstlenen endüstriyel bir robot kolu. Herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insanlarla yan yana çalışabiliyor ve ileri teknolojisi sayesinde insanların zarar görmeden çalışabilmelerini sağlıyor. Hafif ve kompakt yapısıyla en zorlu alanlara dahi taşınabilen cobot’lar, bu sayede insanların kaza ve meslek hastalığı riski düşük alanlarda çalışmasına olanak tanıyor. Universal Robots’un kolaboratif robotları, güvenli çalışma için gerekli standartlar olan ISO Teknik Komite (TC) gibi kolaboratif robot sektöründe yetkili kurumlar tarafından tanımlanmış güvenlik kurallarının tamamını karşılıyor” dedi.

Kaynaktan montaja kadar tüm zorlu işleri insan denetimindeki cobot’lar yapıyor

Kolaboratif robotların kullanım alanları hakkında bilgi veren Kandan Özgür Gök, “Cobot’lar yüksek hassasiyete sahip kolları sayesinde oldukça kolay bir programlama ile cıvatalama, zımparalama, taşıma, alma-bırakma, paketleme-paletleme-etiketleme, makine besleme, enjeksiyon kalıplama, CNC, kaynak, kalite kontrol, montaj, laboratuvar analiz ve test gibi pek çok proseste kullanılabiliyor. İnsanlarla beraber veya uzaktan kontrol edilebilir bir şekilde çalışan cobot’lar, insanların ellerinden işlerini almadığı gibi tam tersine çalışanların üretimin tam merkezinde yer almasını sağlıyor. Zorlu, riskli ve rutin işleri cobot’lar yaparken insanlar daha verimli süreçlerle ilgilenmeye fırsat buluyor” diye konuştu.

“Cobot kullanımı uzmanlık gerektirmiyor”

Cobot kullanmak için uzmanlık ya da özel bir yetenek gerekmediğine dikkat çeken, Kandan Özgür Gök, “Cobot’lar hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve kolaboratif yapısıyla herkes tarafından kolay programlanabiliyor. İnternet sitemizde Universal Robots Akademi tarafından hazırlanan ücretsiz bir online eğitim platformu bulunuyor. Bu platform ile yalnızca 87 dakikada çalışanlar birer robot programcısı olabiliyor” açıklamasında bulundu.

www.universal-robots.com