Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Cyberpark Girişimcileri Bakan Işık’la Amerika Deneyimlerini Paylaştılar

Cyberpark Girişimcileri Bakan Işık’la Amerika Deneyimlerini Paylaştılar

PAYLAŞ

Bilkent Cyberpark tarafından bu sene başlatılan “CAP” Cyberpark Hızlandırıcı Programı’nın Birinci Amerika Kampı’nı tamamlayan girişimciler deneyim ve tecrübelerin paylaşmak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile bir araya geldi.

30 Nisan Perşembe günü Bilkent Cyberpark’ta gerçekleşen toplantıya ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardım Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Kosgeb Başkan Yardımcısı Yusuf Keskin, TÜBİTAK Başkan yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ve Bilim Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar’ın yanısıra Bilkent Üniversitesi rektörü Abdullar Atalar ve UMRAM Direktörü Ergin Atalar eşlik etti.

Amerika Kampı’ndan henüz dönen girişimciler CAP Hızlandırma programı sayesinde Amerika pazarına nasıl açıldıklarını, global pazarlara yönelik eksikliklerini ne kadar iyi tespit ettiklerini paylaştılar. Programın stratejik ortaklık fırsatları sunmasına ek olarak, Amerika’daki yüksek teknoloji yatırım olanaklarını da daha iyi anlamaya yönelik tasarlandığını vurgulayan girişimciler, program kapsamındaki eğitim ve faaliyetlerin oldukça yararlı olduğunun altını çizdi.

Girişimcilerin proje ve ürünleri hakkında detaylı bilgi alan Işık, ayrıca başta teknolojik ürün yatırımı olmak üzere ekosistemde yaşanan sorunları dinleyerek bunların giderilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye’de girişimcilik açısından oldukça yüksek bir potansiyelin bulunduğunu belirten Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı “TÜBİTAK ve TEYDEB başvurularını kolaylaştırıcaklarının ve bürokrasiyi ortadan kaldıracaklarının” müjdesini verdi. Girişimcilere verilen destek süreçlerinde “güvenin esas alınıp denetim mekanizmalarının sıkılaştırılması gerektiğini” ekleyen Işık en büyük amaçlarının 2015 yılında daha çok girişimciye ulaşabilmek olduğunu söyledi.

BAKAN+ISIK+2CAP kapsamında Haziran ayı’nda İkinci Kamp için yeniden Amerika yolcusu olan girişimcilerin hedefleri ise oldukça büyük. 16 hafta  olmak üzere tasarlanan ve yalnızca yazılım alanında faaliyet gösteren firmaları hedefleyen programın 2015 ekibi arasında DoMajor, ECAN, Seozeo, Bilişim Garaj Akademisi, Bama Teknoloji, Labris Networks, NCS.Net gibi Odtu Teknokent, Gazi Teknopark ve Bilkent Cyberpark’tan firmalar yer alıyor.