Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Elektromanyetik Kaldıraç Sistemi’ne 200 bin dolarlık yatırım

Elektromanyetik Kaldıraç Sistemi’ne 200 bin dolarlık yatırım

PAYLAŞ

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Four Teknoloji yerli teknoloji kullanarak geliştirdiği Elektromanyetik Kaldıraç Sistemi Exaltans ile 200 bin dolarlık önemli bir yatırıma imza attı. Exaltans ürünü ile ülkemizde ve dünyada büyük bir sektör haline gelen hidrolik ve pnömatik özellikteki kaldıraçları işlevsel bir teknoloji ve %87 yerlilik oranıyla üretmeyi hedefleyen şirket yerli ve milli teknoloji anlayışına büyük bir katkı sunuyor. Four Teknoloji Proje Lider Furkan Beşik hedeflerinin ülkemizin daha önce Çin ve ABD’den ithal ettiği bu sistemlerde ithalat oranını düşürmek olduğunun altını çiziyor.

Kaldıraç sistemleri özellikle havacılık, robotik, denizcilik, endüstri ve iş makineleri gibi alanlarda kullanılıyor. Ağırlıklı olarak Çin ve ABD’de üretilen bu sistemlerde kullanılan hidroliklerde işletme ve ürün maliyetlerinin yüksek olması, tepki sürelerinde gecikmelerin yaşanması, arıza ihtimallerinin yüksekliği, hacim alanının büyüklüğü ve ağırlıklarının fazla olması gibi dezavantajlar yaşanabiliyor. Bu sorunları baz alarak Exaltans sistemini geliştirdiklerinin altını çizen Furkan Beşik: “Exaltans, bu dezavantajların tümünün ortadan kaldırıldığı, hidroliklerin bulunduğu karmaşık sistemlerden arındırılmış, daha hafif, bakım ihtiyacı az olan, hidrolik-pnömatik sistemlere göre daha verimli çalışan ve maliyeti daha düşük olan bir sistem olarak öne çıkıyor.” diyor.

Exaltans; havacılık, robotik ve denizcilik alanlarında pek çok fayda sunuyor. Havacılık alanında; uçakların bakım maliyetlerinin düşmesini, uçakların ağırlıklarının azalmasını, daha az yakıt tüketmesini, CO2 salınımının azaltılmasını ve uçuş maliyetlerinin düşmesini sağlıyor. Robotik alanında ise yük organlarının geliştirilmesinde, seri üretim robotlarının daha işlevsel hale getirilmesinde, robotların tepki sürelerinin kısalmasında ve robotik teknolojisinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Deniz taşıtlarında da oldukça büyük avantajlar sunun Exaltans arıza ihtimalini düşürüyor ve bakım kolaylığı sağlıyor.