PAYLAŞ

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) dünya genelindeki ilk yaz okulunu ‘Electricity Markets and Regulation’ eğitim programı ile Türkiye’de gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçirilen 1. IAEE Yaz Okulu, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Yeni Zelanda, Finlandiya, Nijerya, İspanya, Japonya ve İsrail’den gelen 16 öğrencinin katılımıyla düzenlendi.

IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı yatırım hamlelerinin ardından çeşitli sektörlerdeki kalifiye eleman ihtiyacının artığını belirterek, devletin yanı sıra çok sayıda özel kurum ve kuruluşun da alanında uzman kişilerin yetişebilmesi için çeşitli eğitim programları düzenlediğini ifade etti.

Elektrik piyasaları üzerine düzenlenen eğitim programının hem IAEE hem de Türkiye adına ilk olması nedeniyle büyük önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, büyüyen ve bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak isteyen bir ülke. O nedenle yatırımlarımız hemen her alanda sürekli artıyor. Ama sadece yatırım yeterli değil. Bu yatırımı iyi yönetebilecek elemanlarınız da olmalı. İstanbul’da 28-30 Mayıs tarihlerinde düzenlediğimiz eğitim programının ‘alanında marka isimler yetiştirilmesi’ hedefine önemli katkılar sağladığına inanıyorum.”

“Bir Sonraki Durak Çin”

Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Norveç’ten gelen alanında uzman isimlerin katılımcılara bilgilerini ve  deneyimlerini aktardığını kaydeden Prof. Dr. Kumbaroğlu, eğitim programının gördüğü ilgi nedeniyle IAEE’nin ikinci yaz okulunu 19-26 Ağustos 2015 tarihlerinde Harbin Teknoloji Üniversitesi bünyesinde Çin’de açılmasını kararlaştırdığını açıkladı.