Ana sayfa Hot topıcs/Güncel İNOVASYON HAFTASINA ROBOTİK PROJELER DAMGA VURDU

İNOVASYON HAFTASINA ROBOTİK PROJELER DAMGA VURDU

PAYLAŞ

Intel ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in, dünya ekonomisinde önemi giderek artan robotik teknolojileri geliştirmeleri için yaratıcı beyinleri bir araya getirdiği yarışmanın İnovasyon Haftası kapsamında  gerçekleşen ödül töreni renkli anlara sahne oldu. Dereceye giren projerlerin büyük çoğunluğunun toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik yaratıcı çözümler sunması dikkat çekti.

Genel Kategori Birincisi – Işıklar

Türkiye’de 300.000’den fazla yürüme engelli, dünyada ise 10-15 milyon ampute birey bulunmaktadır. 5 Askeri Lise Öğrencisinin engellilere destek olmak için geliştirdikleri Engelsiz Yaşam robotu, engellilerin beyin dalgalarını Beyin Bilgisayar Arayüzü aracılığıyla işleyip tekerlekli sandalyeyi sadece kafa hareketleriyle hareket ettirmelerini sağlıyor.

 Genel Kategori İkincisi – Scirobot

Hastalar için Aktivite Robotu

Alzheimer hasta sayısı Türkiye’de 450 bine ulaşırken, dünyada ise 44 milyonun üzerindedir. İki ODTÜ’lü girişimcinin geliştirdiği bir robot olan SciRobot, Alzheimer’lı bireylerle oyunlar oynayarak ve karşılıklı etkileşim kurarak bireylere egzersiz yaptırıyor. Scirobot, sürekli ilgi gerektiren hastaların bakımı ile ilgilenen refakatçilerin hayatlarını da kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Genel Kategori Üçüncüsü – Takev Robot Kulübü

Görme Engelliler için Sensörlü Gözlük

Ülkemizdeki görme engelli bireylerin sayısı 216,000’in üzerindedir. Dünyada ise bu sayı 39 milyon olarak tahmin edilmektedir. 4 Lise öğrencisinin geliştirdiği Engel Algılayan Gözlük, görme engelliler için uzaklık sensörü ile engelleri algılayıp titreşim yolu ile onları uyararak değneğe ihtiyaç duymadan hareket edebilmelerini kolaylaştırıyor.

Genç Mucitler Birincisi – Eray Aktokluk

Görüntü İşleme Yapabilen Biyonik Kol Robotu

11 yaşında ortaokul öğrencisi olan Eray’ın Biyonik Kol Robotu görüntü işleme ve obje tanımlanması ile otonom bir şekilde cisimlerin renklerini ayırt edip kategorilendiriyor.

Genç Mucitler İkincisi – Tekno Maçka

Otonom Biyonik Kol Robotu

Maçka Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından geliştirilen kol robotu, uzaktan kontrol ile kimyasallara dokunmadan işlem yapmayı sağlıyor. Ayrıca son yapılan işlemleri kaydederek otonom şekilde tekrarlayabiliyor.

Genç Mucitler Üçüncüsü – Robotik Yazılım

Suda ve Karada İlerleyen Hovercraft

Sinop Ayancık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği hovercraft robot, engebeli arazilerde, ulaşımın zor olduğu yerlerde aerodinamik, hızlı ve kıvrak yapısıyla kolayca hem karada hem de suda yol alabilmeyi sağlıyor.