PAYLAŞ

1985 yılında kurulan PVD Proses Vana Donanım, kontrol vanaları konusunda yeni bir ürün olan Pinch Vanaları piyasa sundu. Pinch vanalar özellikle çamur, lifli süspansiyonlar, abrasiv (aşındırıcı) ve yağlayıcı tozlar, pigment ve granül ürünler işleyen  endüstri kollarında  kullanım alanı bulmaktadır.

Başlıca kullanıldığı endüstri alanları:

*-Kağıt, Ambalaj ve Paketleme

*Atık Su İşleme

*-Pnömatik Taşıyıcı Sistemler

*-Çimento,Kireç,Alçı / Silo tanklarında

*-Demir-Çelik / Metal Sanayi

*-Kimya Sanayi

*-Plastik / Seramik / Cam  Endüstrisinde

*-Gıda / İlaç / İçecek Sektöründe

*-Şarap Endüstrisinde

*-Vakum konveyör Sistemlerinde

*-Dozajlama / Ağırlık Sistemlerinde

*-Toz boyama / Kaplama Sistemlerinde

Diğer vanalara karşı kullanım avantajları olarak içinde hareketli klepe olmayışı, hafif ve düz geçiş olması, serbest ürün akışı sağlaması, min. sürtünme direnci, kolay montajı, tıkanma yapmaması, düşük hava tüketimi, bakım gerektirmemesi ve özellikle katı partiküller içeren akışkanlara uygun bir vana olması sayılabilir.

Vana gövdesine basınçlı hava (min. 2 bar) iletilerek, yüksek geri tepme esnekliğine sahip özel üretim hortum diyaframı dudak biçiminde bastırılır. Böylece vana kapanır ve ürün akışının sızdırmazlığına % 100 etki eder. Max. çalışma basıncı 2-6 bardır.

Pnömatik kumandalı (DN10-DN400) ve mekanik kumandalı (DN15-DN800) olarak üretilen AKO pinch vanalar, flanş bağlantılı (DIN/ANSI) veya içten dişli bağlantılı (G” /NPT) olabilmektedir. Gövde malzemesi alimünyum döküm, paslanmaz çelik, çelik, gri döküm, POM, PVC ve pirinç olmaktadır. Diyaframlar aşınmaya dayanıklı doğal kauçuk, gıda tipi doğal kauçuk, yüksek sıcaklık için doğal kauçuk, EPDM, Nitril, Viton, Silikon, Neopren, Hipolan veya butil olabilmektedir.


Ako-Yatay Kesit-PINCH VANA