Ana sayfa OTOMASYON OKULU Murrelektronik, cofaso MurrCAD ile verimliliği nasıl sağlıyor?

Murrelektronik, cofaso MurrCAD ile verimliliği nasıl sağlıyor?

PAYLAŞ
Tasarlayan: Tomáš Graus – Makine otomasyonu ve verimlilik mühendisi, Murrelektronik GmbH

cofaso MurrCAD, Murrelektronik I/O sistemleri ile oluşturulan merkezi olmayan makine ve endüstriyel sistem projelerinin tasarımı için kullanılan bir yazılımdır. MurrCAD, Murrelektronik firması için ek bir modül olarak cofaso platformu üzerinde geliştirilmiştir. Yazılım, Murrelektronik saha uygulama mühendislerine müşterileri için en verimli çözümü tasarlamalarında yüksek teknolojik ortamı sağlamaktadır.

2021 yılına kadar Murrelektronik mühendisleri IO-Link projelerini Microsoft Visio kullanarak tasarlıyordu. Çalışma hızının yavaşlığı, çok sayıda manuel müdahale gerektirmesi ve parça listeleri ile malzeme listelerinin manuel olarak oluşturulması başka bir çözüme ihtiyaç duyulmasının başlıca sebepleriydi. Dijitalleşme bağlamında, MurrCAD yazılım projesinde hedef, Murrelektronik’in elektrik CAD yazılımı cofaso ve cofaso eSchematic ile verimliliği ve üretkenliği arttırmasıydı. Murrelektronik’teki saha uygulama mühendisleri, projelerini önce bir sistemin aktüatörlerini ve sensörlerini birbirine bağlayacak, ardından aynı tasarımdan parça listelerini ve malzeme listelerini otomatik olarak oluşturacak şekilde tasarlamak için bir yazılım çözümüne ihtiyaç duyuyordu.

Neler yapıldı, neler geliştirildi?

  • cofaso’da, yalnızca Murrelektronik için MurrCAD adlı bir modül oluşturulması
  • cihazlar için sembol kütüphaneleri (görsel semboller, ön görünüşler) oluşturulması
  • cihaz bağlantı noktalarının tanımlanması
  • otomatik kablo özelliğinin geliştirilmesi
  • cihaz makro kütüphanelerinin oluşturulması
  • bir cihaz için bir malzeme seçtikten sonra: ürünün malzeme kodunun ve teknik özelliklerinin, cihazın sembolü üzerinde tasarım sayfasında otomatik olarak gösterilmesi
  • bir kablo için bir malzeme seçtikten sonra: kablonun malzeme kodunun, kablonun sembolü üzerinde tasarım sayfasında otomatik olarak gösterilmesi
Tasarlayan: Tomáš Graus – Makine otomasyonu ve verimlilik mühendisi, Murrelektronik GmbH
  • cihazlar ve kablolar için malzeme kütüphanelerinin oluşturulması
  • kabloların tanımlanması
  • birbiriyle uyumlu ürünler için konfigürasyon özelliğinin geliştirilmesi
  • tasarlanan projeden parça ve malzeme listelerinin otomatik olarak oluşturulması

  • otomatik malzeme seçimi özelliğinin geliştirilmesi: on binlerce malzeme arasından istenilen ürünü bir saniyede seçmek
  • akıllı PDF özelliğinin geliştirilmesi
  • PDF çıktısındaki projede herhangi bir ürünün üzerine tıklandığında otomatik olarak Murrelektronik online mağazasına gidilmesi

cofaso ile yeni nesil elektrik mühendisliği

cofaso, kullanıcıların elektrik ve mekatronik mühendisliği (alçak gerilim, enerji dağıtım ve PLC otomasyon) projelerini, pano yerleşimlerini tasarlamasına ve klemens planı, kablo planı, sahada klemens bağlama planı, kablaj listesi, cihaz listesi, parça listesi, malzeme listesi gibi akıllı raporları otomatik olarak oluşturmasına ve birçok diğer otomatik tasarım özelliğinden yararlanmasına olanak tanır. cofaso hata ve tutarlılık kontrollerinin de otomatik olarak yapılmasını sağlar.

Otomasyon mühendisliğinde birkaç adım daha ileri gitmek istediğimizde karşımıza cofaso’nun şematik konfigürasyon modülü cofaso eSchematic çıkıyor. Bu modül özellikle, üç hat tasarım süreçlerini otomatikleştirmek isteyen makine üreticileri tarafından kullanılıyor. cofaso eSchematic’in temel hedefi, sembol (IEC, NFPA vb.) veya makro kütüphanelerini tekrar tekrar kullanarak, geleneksel yöntemle tasarım yapmak yerine, üç hat devrelerini standart hale getirmek ve bir bilgi bankası oluşturmak ve proje tasarımını çok yüksek yüzdelerde otomatikleştirmektir. cofaso eSchematic için geliştirilen bu özellikler, MurrCAD çözümünün geliştirilmesine de temel oluşturmuştur.

Nesne yönelimi, Murrelektronik cihazlarının akıllı sembollerinin tanımlanmasında ve kütüphanelerin oluşturulmasında anahtardı diyebiliriz. Böylece sistem hangi bağlantı noktalarının bağlanıp bağlanamayacağını kendisi biliyordu. Akıllı sembolleri oluşturmak, MurrCAD’de sonraki nesil özellikleri planlamak için de sağlam bir temel oluşturulmasını sağladı. Bu özelliklerin hedefi ise kontrol devresi tasarım sürecinin çoğunu otomatikleştirmek ve makine üreticileri için projelendirme süresini ve maliyetini daha da azaltmaktır.

cofaso MurrCAD, cofaso mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve şu anda dünya çapında Murrelektronik’teki birçok saha uygulama mühendisi tarafından, I/O sistemleri ile müşterilerine optimum çözümü oluşturmak için kullanılmaktadır.

Murrelektronik GmbH

Murrelektronik otomasyon çözümlerinin geliştirilmesinde, üretiminde ve dağıtımında küresel bir liderdir. Ürünleri dört ana gruba ayrılır: güç kaynakları ve kontrol, arayüzler, kablolar/konnektörler ve IO Sistemleri. Murrelektronik, endüstriyel otomasyon alanında 50 ülkede 3000’den fazla çalışanı ile hizmet vermektedir.

Bu yazı, cofaso İş Geliştirme Müdürü Mert Gerçek tarafından yazılmıştır.

Linkedin: Mert Gerçek