Ana sayfa Hot topıcs/Güncel PRYSMIAN GROUP TÜRKİYE, ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ SERTİFİKASI ALDI

PRYSMIAN GROUP TÜRKİYE, ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ SERTİFİKASI ALDI

PAYLAŞ

Prysmian Group Türkiye, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’ni 4 ay gibi kısa sürede kurup, mayıs ayında yapılan denetimlerden sıfır uygunsuzlukla çıkarak, ISO/IEC 27001 belgesini almaya hak kazandı.

Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, 23 Ocak 2015 tarihinde başlattığı  ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi (BGYS) projesi ile bilginin “gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini” güvence altına aldı. Sektörde bir ilki gerçekleştiren şirket, enerji ve haberleşme kabloları ile bunların üretiminde kullanılan hammaddelerin ithalat, ihracat ve depolama süreçlerini destekleyen tüm bilgi, bilgi sistemleri süreç ve personelini, BGYS komitesi kurarak ve 4 ay gibi kısa bir sürede 300 adam gün harcayarak yapılandırdı.

SertifikaBilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi Projesi kapsamında, Prysmian Group Türkiye’nin farklı departmanlarından seçilen temsilciler ile BGYS komitesi kuruldu. Temel  risk yönetimi ve farkındalık eğitimleri ile çalışanların bilgi düzeyi, üst düzeye çekildi; fiziksel güvenlikten başlayarak şirket içinde birçok yapılandırma ve teknolojik geliştirme uygulandı. “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonu kapsamında çalışmalarını sürdüren Prysmian Group Türkiye, bu projenin kapsamını ilk başta sınırlı tutarak, zamanla diğer bölümleri kapsayacak hale gelmesini hedefliyor.

Prysmian Group Türkiye Bilgi Teknolojileri Müdürü ve Bilgi Güvenliği Komite Başkanı İdris Çolakgil projeyle ilgili olarak, “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi bilginin gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini risk yönetim proseslerini uygulayarak muhafaza eder ve ilgili taraflara risklerin doğru bir şekilde yönetildiğine dair güvence verir. Prysmian Group Türkiye olarak, ISO 27001 BGYS gereksinimlerini benimseyerek, işleterek ve bunu yandaşlarımıza yayarak, varlıkların kabul edilebilir bir güvenlik ve gizlilik prensipleri içinde kullanmayı benimsemiş durumdayız. Çünkü bilgiyi korumak, bilginin güvenliğini sağlamak artık bir zorunluluktur” dedi. Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu ise “Türk kablo sektöründe yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. BGYS projesi ile Prysmian Group Türkiye’nin geleceğini garanti altına alıyoruz. Farklı alanlarda farklı çalışmalar ile ‘ilk’lerimize yenilerini eklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.