Ana sayfa Industry News/Endüstri Sistem Alüminyum 2050’de sıfır emisyon değerine ulaşmayı hedefliyor

Sistem Alüminyum 2050’de sıfır emisyon değerine ulaşmayı hedefliyor

PAYLAŞ

Yapı, otomotiv, havacılık, denizcilik, beyaz eşya, aydınlatma ve enerji gibi sektörler için alüminyum profiller geliştiren Sistem Alüminyum, karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalara imza atıyor. Geçtiğimiz yıl toplam yatırım bütçesinin yüzde 20’sini GES projelerine ayıran şirket, tükettiği enerjinin yüzde 25’ini bu kaynaktan karşılamaya başladı.

“Alternatif yeşil enerji yatırımları üzerine çalışıyoruz”

Yıllık 103 bin ton alüminyum profil üretim kapasitesine sahip olduklarını kaydeden Sistem Alüminyum İcra Kurulu Başkanı Ayhan Yerekaban “Tekirdağ Ergene fabrikamızda devreye aldığımız GES yatırımımızla toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın %25’ini karşılıyoruz. Bu oranın artması için alternatif yeşil enerji yatırımları üzerinde çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik adımlarımızı hızlandırmak öncelikli konularımızdan biri. Bu konuda stratejimizi belirledik, üç yıllık iş planımızı hazırladık. 2023 yılında ilk Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayınlayacağız” dedi. 

Sistem Alüminyum İcra Kurulu Başkanı Ayhan Yerekaban

“Alüminyum enerji verimliliğini de önemli ölçüde artıyor”

Güçlü, hafif, korozyona dayanıklı ve geri dönüştürülebilir alüminyumun, sürdürülebilir bir yapı inşa edilmesini sağladığını da sözlerine ekleyen Yerekaban “Geri dönüştürülerek tekrar üretime dahil edilebilen bir malzeme olan alüminyum, sürdürülebilir ve yeşil binaların en kritik bileşenlerinden kabul edilmekte. Günümüzde inşaatlarda ve mimari dekorasyonda birçok malzemenin yerine alüminyum tercih ediliyor. Güneş enerjisini yansıtarak yapının Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) standartlarında yeşil bina statüsü kazanmasını sağlayan malzeme; enerji verimliliğini de önemli ölçüde artırıyor. Binalarda alüminyum kullanılarak ısının doğru ve etkin kullanımı kolaylaşıyor. Alüminyum enerji tasarrufu sağlayarak enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek oluyor” ifadelerini kullandı.