Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Universal Robots, Siemens Mühendislik Portalı için arayüz geliştiriyor

Universal Robots, Siemens Mühendislik Portalı için arayüz geliştiriyor

PAYLAŞ

Universal Robots, cobot’ların yaygınlaşması ve zorlu üretim süreçlerinde kullanımının kolaylaşması için dünyanın önde gelen otomasyon platformlarından Siemens TIA (Tamamen Entegre Otomasyon) portalı ile iş birliği yaptı. Bütüncül TIA Portalı mühendislik sistemi, kullanıcıların kapsamlı üretim otomasyon projelerini planlamalarına yardımcı olacak.

Cobot teknolojisinden faydalanacak firma sayısı önemli ölçüde artacak

Siemens, Kasım 2020’de bu uygulamaya ek olarak Simatic Robot Kütüphanesi’ni tanıttı: Kapsamlı ‘robot kütüphanesi’ kullanıcıların cobot’larını doğrudan TIA programı içerisinde birleşik bir kullanıcı arayüzü üzerinden programlamasına ve planlamasına izin verecek. Universal Robots’un cobot’larını da dahil edeceği kütüphane sayesinde cobot teknolojisinden faydalanacak firma sayısı önemli ölçüde artacak. Tüm sektörlerden kullanıcılar cobot’larını tüm tesis mühendisliği çözümlerinde kullanabilecek.

Cobot’ların karmaşık üretim hatlarına entegresi hızlanacak

“Cobot’larımız her zaman sezgisel hareketleriyle bilinir” diyen Universal Robots OEM Direktörü Bernd Meier, “Cobot’larımızın TIA entegrasyonundan makine ve fabrika mühendislerinin yanı sıra geniş üretim tesislerine sahip imalatçılar da yararlanabilecek. Yeni arayüz sayesinde, cobot’larımız işlevsel çeşitlilik, hassasiyet ve tekrar edilebilirlik özelliklerini karmaşık üretim hatlarında kullanabilecek ve böylece, dijital planlamadan entegre mühendisliğe ve operasyonlara kadar dijital otomasyondan tam anlamıyla faydalanabilecek. Simatic Robot Kütüphanesi entegresiyle de cobot’ların, TIA portalına uyumu sayesinde karmaşık üretim hatlarına entegresi ve buralarda kullanılma süreci daha da hızlanacak. Kütüphane aynı zamanda cobot’ların EDGE data analizleri ya da bulut hizmetleri gibi teknolojilerle birleştirilmesini ve tesis şartlarının izlenmesi sürecine dahil edilmelerini de kolaylaştıracak” diye konuştu.

Geleceğe yönelik çözümler sunacağız

Siemens Digital Industries Pazarlama Direktörü Tobias Fengel ise iş birliğiyle ilgili şunları söyledi, “Yeni Simatic Robot Kütüphanemizin ilk dönemlerinde yeni ortağımız Universal Robots’a hoş geldiniz demek istiyorum. Cobot sektör lideri Universal Robots ile çok yakında müşterilerimize geleceğe yönelik çözümler sunacağız ve bundan memnuniyet duyuyoruz.”

Cobot’lar büyük üretim hatlarında bağımsız olarak kullanılabilecek

TIA portalının entegre tasarımı sayesinde kullanıcılar, cobot’larını büyük üretim hatlarında bağımsız olarak kullanabilecek ve cobot’ların yörünge oluşturma fonksiyonlarını öğrenebilecek Yeni kapsamlı kütüphane sayesinde programlama örneklerini indirerek, cobot’larını kontrol etmek için kullanabilecek.