Ana sayfa Industry News/Endüstri Valmet’ten dünyada bir ilk: Yenilenebilir hammaddeden vals kaplama malzemeleri

Valmet’ten dünyada bir ilk: Yenilenebilir hammaddeden vals kaplama malzemeleri

PAYLAŞ

Valmet, kağıt, mukavva, temizlik kağıdı ve hamur hazırlama üretimine yönelik, biyomalzeme ile geri dönüştürülmüş malzemelerden vals kaplaması üreten dünyadaki ilk şirket oldu. Pres valsi, regüle valsi ve kalender silindirleri için hazırlanan bu yeni kompozit kaplamalar, ilk müşterine teslim edilmek üzere hazır durumda.

Yeni kompozit vals kaplamalarında Valmet, polimer matrisinde biyo-bazlı reçine ve sertleştirici kullanıyor. Güçlendirici elyaf ve dolgu maddesi, geri dönüştürülmüş plastik ve camdan elde ediliyor. Kaplama tipine bağlı olarak, geri dönüştürülmüş veya biyo-bazlı hammaddelerin içeriği yüzde 75-96 arasında değişiyor. Sürekli test edilen yeni malzemeler için hedef, en kısa sürede yüzde 100’e ulaşmak.

Valmet, kaplamalardaki biyo-bazlı hammadde için katı kriterler belirledi. Bu sebeple, küresel gıda üretimine etkisini önlemek amacıyla bu iş için sadece gıda dışı bitkilerden veya bitki parçalarından türetilen yenilenebilir malzemeler kullanılmasına karar verildi. Valmet’e göre, bitkilerin yetiştirilmesi ve hasadının da, doğal ormanların büyümesini tehlikeye atmayacak şekilde yapılması gerekiyor.

Valmet Polimer Vals Kaplama Ar-Ge Müdürü Jani Turunen, “Biyo-bazlı malzemeler, atık bitki parçalarından üretilebilmektedir. Örneğin lignin ile lignin ve nano-selülozdan yapılmış karbon siyahı, vals kaplamalarında takviye dolgusu olarak kullanılabilir. Ayrıca bazı uygulamalarda performansın alışılagelmiş seviyenin üstüne çıktığı görüldüğü için müşterilerimiz de ürün performansından ödün vermek zorunda değiller.” dedi.

Yeni nesil vals kaplama malzemeleri ile daha sürdürülebilir bir gelecek

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve hamur hazırlama yapımında kullanılan vals kaplamaları periyodik olarak yenilenmeye ihtiyaç duymakta ve bu nedenle tonlarca malzeme tüketmektedir. Alışılagelmiş vals kaplama üretiminde kullanılan hammaddenin büyük bir kısmı, ham yağdan rafine edilmiş ve işlenmiş fosil esaslı malzemelerden üretilir.

Valmet’in Ar-Ge çalışmaları, hammadde ve enerji verimliliğini artırmaya ve yenilenebilir hammadde kullanımını teşvik etmeye yoğun bir şekilde odaklanmaktadır. Bu sebeple Valmet, fosil bazlı malzemeleri yenilenebilir veya geri dönüştürülebilir malzemelerle değiştirme olasılıklarını sürekli olarak araştırmaktadır. Örneğin, seramik ve metalik vals kaplamalarının geri dönüşümü ve daha sürdürülebilir kullanımı aktif bir şekilde araştırılan konulardan biridir.

Valmet Vals Ar-Ge Kıdemli Müdürü Jukka T Heikkinen, “Müşterilerimiz için sürdürülebilir çözümlerin araştırma ve geliştirmesine yaptığımız sürekli yatırım, çalışanlarımızın iş güvenliğini artırmamıza, fosil bazlı hammaddeleri yenilenebilir malzemelerle değiştirmemize, malzemeleri yeniden kullanmamıza, geri dönüştürmemize ve enerji tasarrufu yapmamıza yardımcı olmaktadır. Bu ise, gezegenimizin geleceği ile ilgili karşılaştığımız sorunlara yönelik küresel mücadeleye katkımızdır. Bunu yaparak müşterilerimizin de bu anlamda üzerlerine düşeni yapmalarına yardımcı oluyoruz” dedi.