Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Vertiv, EMEA’daki Yüksek Yoğunluklu Veri Merkezleri için Su Verimli Sıvı Soğutma Çözümünü...

Vertiv, EMEA’daki Yüksek Yoğunluklu Veri Merkezleri için Su Verimli Sıvı Soğutma Çözümünü Tanıttı

PAYLAŞ

Vertiv, sıvı soğutmalı sunucuları destekleyen ve sıvı kalitesi, akışı ve basıncının kontrolünü sağlayan yeni nesil termal yönetim sistemleri Liebert® XDU’yu  piyasaya sundu. Veri analitiği ve makine öğrenimi gibi yüksek yoğunluklu bilgi işlem uygulamaları arttıkça kabin yoğunlukları ve ısıları, geleneksel hava soğutmalı ünitelerin soğutma kapasitelerini aşıyor. Bu durum daha verimli ve sürdürülebilir çözümleri gerektiriyor. Liebert® XDU soğutma sıvısı dağıtımı sistemi, sıvı soğutmalı sunucu uygulamalarının çekirdekten uca bilgi işlem sitelerine kadar herhangi bir veri merkezi ortamına yerleştirilmesini sağlıyor. Bu sistem artık, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da (EMEA) kullanılabiliyor.

Vertiv Termal Yönetim EMEA İş Lideri ve Kıdemli Global Direktörü Roberto Felisi, “Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi yüksek performanslı bilgi işlem uygulamalarının popülaritesi artıyor. Aynı zamanda veri merkezleri enerji tüketimini azaltmak için çalışıyor ve sektörü yeni, daha sürdürülebilir çözümler bulmaya zorluyor” diyor. Roberto Felisi, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Geleneksel olarak hava soğutmaya güvenen birçok sunucu barındırma sağlayıcısı, artık sıvı soğutma gibi daha verimli ısı yönetimi çözümleri gerektiren daha yüksek güçlü işlemcilere sahip uygulamaları barındırıyor. Vertiv Liebert® XDU ile müşterilerimiz operasyonel verimliliklerini artırırken yüksek yoğunluklu bilişim taleplerini de karşılayabilir.”

Liebert XDU, 450kW ve 1368kW’a kadar kapasiteye sahip bir model olmak üzere iki kapasitede sunulan yenilikçi bir sıvıdan sıvıya soğutma dağıtım ünitesi. Bu unite, suyu sıvı soğutmalı sunucu raflarında sirküle eder ve dönen sıcak sudan gelen ısıyı geri çevirir. Sistem, herhangi bir atığı önlemek için kapalı bir su döngüsü kullanır ve ısıyı yakalayarak yakındaki ofisleri, evleri veya çiftlikleri ısıtmak için kullanabilir, böylelikle döngüsel ekonomiyi destekler. Liebert XDU, besleme suyu sıcaklığını optimize etmek ve akıllı akış izleme ve alarmları sağlamak için pompa hızını değiştirmek üzere entegre son teknoloji kontroller kullanıyor. Bu etkili çözüm, soğutmakta olduğu rafın yanındaki sıraya veya odanın çevresine yerleştirilebiliyor.

Vertiv, Liebert XDU’yu birçok farklı veri merkezi türünde ultra yüksek yoğunluklu, yüksek performanslı bilişim çözümlerini daha sık devreye alan veri merkezi operatörleri ve sunucu üreticileriyle yakın istişare içinde geliştirdi. Şirket, artan Ar-Ge yatırımlarının bir parçası olarak sıvı soğutmanın benimsenmesini sağlayan termal yönetim teknolojilerini geliştirmek üzere stratejik bir yol haritası ortaya koydu.

“Likit soğutma yeni bir teknoloji değil ancak şimdi daha yenilikçi termal yönetim çözümlerini geliştirmek için pazarda gerçek bir fırsat görüyoruz. Liebert XDU çözümü Vertiv’in müşterilerine kabin düzeyinde sıvı soğutmayı tanıtma ve çevresel faydalardan yararlanma olanağı sunuyor” diyen RISE-İsveç Araştırma Enstitüleri’ndeki veri merkezlerinde bilimsel lider olan Jon Summers, sözlerine şöyle devam ediyor: “Devam eden araştırma ortaklığımızın bir parçası olarak Vertiv’in Ar-Ge yol haritasını desteklemeyi ve mühendislik mükemmelliğini RISE’ın titiz analiz ve test yetenekleriyle birleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu, veri merkezi sektörü için sürdürülebilir ve etkili yaklaşımlara ilişkin daha derin bir teknik anlayış getirecek.”

Vertiv.com