Ana sayfa OTOMASYON OKULU Z TELEMETRİ – Endüstriyel Haberleşmede Çözüm Ortağınız

Z TELEMETRİ – Endüstriyel Haberleşmede Çözüm Ortağınız

PAYLAŞ

Endüstriyel Otomasyon ve Enerji Otomasyonu sistemleri her geçen gün daha da önemli bir hale gelmektedir. Firma olarak uzmanlık alanımız otomasyon projelerinde önemli bir yeri olan kablolu ve kablosuz haberleşme sistemleridir. Haberleşme projelerinde amacımız, ihtiyaçlara en uygun ürün seçilmesi ve kullanılan haberleşme ekipmanlarının optimize edilerek projelendirilmesidir. Z Telemetri bu alanda kazanmış olduğu deneyimle müşterilerine en uygun yatırımı yapabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

Türkiye distrübütörü olduğumuz Four Faith marka endüstriyel haberleşme modemleri sayesinde endüstriyel haberleşme piyasasında etkin rol oynamaktayız. Tabi ürün kalitesi ve stabilitesinin yanı sıra müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik satış öncesi ve sonrası teknik destek hizmetlerimizin de sayesinde her geçen gün müşterileri portföyümüzü artırmaktayız. Bu artışın sonuçları olarak yeni ihtiyaçlara yeni çözümler üretmekteyiz.

Endüstriyel haberleşme sistemlerinde ki ihtiyaçlara Four Faith marka endüstriyel haberleşme Router ve Modemlerinin (4G, 3G, GPRS, Zegbee..) en çok kullanılan özellikleri ise bu yazımızda anlatılmaktadır.

Haberleşme Sürekliliği:

Endüstriyel haberleşme sistemlerinde her zaman haberleşmenin kesintisiz olması istenir. Bundan dolayı haberleşme stabilitesini artırıcı uygulamalara başvurmak zorundayız. Haberleşme stabilitesini artırıcı uygulamalar yazılımsal ya da donanımsal olarak yapılabilmektedir. Four Faith marka endüstriyel haberleşme modemleri haberleşme stabilitesini arttırma amacı ile üç farklı uygulamayı destekler:

  • Keep Online Detection: Belirlediğimiz süre periyotlarında aktif olan bir server adresine Ping atmak yoluyla internete çıkışının olup olmadığını kontrol eder. Eğer bağlantısı yok ise Reconnect ederek internete erişmeye çalışır.
  • Keep Alive: Baz istasyonlarından kaynaklanan bağlantı kopukluklarının önüne geçmek için, modemlerimiz belirlediğimiz süre periyotlarında otomatik olarak Restart atmak.
  • SMS Aplication: SMS özelliği sayeside cihazın yanında gitmeden uzaktan SMS vasıtasıyla Restart atmak.

Haberleşme Güvenliği:

Günümüzde TCP/IP protokolündeki bilgilerini şifreleme güvenlik hizmeti kullanılarak daha güvenli ve özel haberleşme sağlanması için IPSEC kullanılır. IPSec veriyi, şifreleyen/kriptolayan (encryption), bütünlüğünü sağlayan (integrity) , kimlik doğrulaması (authentication) ve verinin network üzerinde güvenli iletimini (Secure transmission) sağlayan bir standarttır. Four Faith marka endüstriyel haberleşme modemleri IPsec ve Gre , L2TP, OPENVPN, PPTP gibi özellikleri de desteklemektedir.

Seri Haberleşme:

Bazı otomasyon uygulamaları Seri-ETHERNET haberleşme dönüşümünü gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı Four Faith marka endüstriyel haberleşme modemlerde hem RS232 hem de RS485 seri çıkışlar bulunmaktadır. Ayrıca ModbusRTU-to-ModbusTCP özelliği ile de Modbus SCADA ağlarının mobil ağlar üzerinden haberleşebilmesi de sağlanır ve makineden makineye bağlantı kolaylaşır.

Backup WAN Özelliği:

Backup WAN özelliği Four Faith marka endüstriyel haberleşme modemlerde başka bir 3G modeme ya da mevcutta kullandığımız başka bir ağa bağlayarak, internet servis sağlayıcılarından kaynaklanan internet kesintilerinin önüne internet erişimini yedekleme yoluyla geçebilmemize olanak sağlamaktadır.

NMS Software:

MNS(Network Management System) Software, ağımızda bulunan bütün modemlerin WEB tabanlı bir yazılım sayesinde tek bir noktadan kontrolünü ve yönetimini sağlamaktadır. Bu özellik son kullanıcıya her yönden avantaj sağlamaktadır.

Four Faith marka endüstriyel haberleşme modemlerinin yanı sıra Kısa ve Uzun Mesafe Radyo Modem’lerden Enerji Nakil hatları üzerinden haberleşmeyi sağlayacak modemlere kadar geniş ürün portföyümüz ile projenizin detayları Z Telemetri uzman kadrosu tarafından incelenerek en uygun çözüm sunulmaktadır.

www.3groutermodem.com

Sadık Aktulum

Uygulama Mühendisi

Z Telemetri