Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Robot teknolojisindeki büyümenin ardında yüzde 33 ile elektrik-elektronik endüstrisi geliyor

Robot teknolojisindeki büyümenin ardında yüzde 33 ile elektrik-elektronik endüstrisi geliyor

PAYLAŞ

İnsanla iş birliğine dayalı kolaboratif robot teknolojilerine olan ilgi tüm sektörlerde olduğu gibi elektrik-elektronik sektöründe de artıyor. Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök’ün IFR (Uluslararası Robot Federasyonu) 2018 Raporu verilerinden yaptığı değerlendirmelere göre; robot satışları yüzde 30 artarak 381 bin 335 adede ulaştı. Büyümenin ana itici sektörleri yüzde 55 ile metal endüstrisi olurken, yüzde 33 ile elektrik-elektronik endüstrisi oldu. Gök’e göre 2015’ten bu yana tüm dünyada büyük ivme yakalayan elektrik-elektronik endüstrisi, özellikle Çin, Japonya, Güney Kore gibi Asya pazarında büyük bir ağırlık elde etti.

“KOBİ’ler için esnek üretim ulaşılabilir oluyor”

Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı kolaboratif robotlarının, pek çok sektörde olduğu gibi elektrik-elektronik sektöründe de başarılı sonuçlar sağladığını ifade eden Gök, “Elektrik-elektronik sektöründe alma-bırakma, cıvatalama, lehimleme, delik delme, mastik, yapıştırıcı dağıtma gibi montaj ve taşıma vb. uygulamaları yapıyoruz. Hafif robotlarımız, yerden tasarruf sağlıyor, elektrik-elektronik sektöründeki üretim düzenini değiştirmeden birden çok üretim hattına kolayca tekrar konumlandırılabiliyor. Karmaşık işleri yerine getirirken, çalışanların yaralanma riskini azaltıyor. Hemen hemen her türlü manuel işi otomatikleştirmede esneklik kazandırıyor. Büyük ölçekli firmalarda olduğu gibi KOBİ’ler için de esnek üretimi herkes için ulaşılabilir hale getiriyor” dedi.

Hızlı yatırım geri dönüşü

Universal Robots’un periyodik bakım masrafı gerektirmeyen, düşük enerji tüketimi ve tüm eksenlerinde ±360 derece hareket kabiliyetine sahip kolaboratif robotları aydınlatma, elektrik-elektronik ürünleri, cep telefonları, bilgisayarlar, test cihazları, sesli-görsel vs. her türlü elektrik- elektronik ürünün üretimine hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilebiliyor. Sıklıkla montaj (cıvatalama), yapıştırma dağıtma, taşıma, alma bırakma, kalite kontrol, süreçlerinde başarıyla insanla beraber güvenle kullanılarak esnek, kaliteli ve sürdürülebilir üretim sağlanıyor. Kısa sürede yatırım geri dönüşü sağlayarak üretimde katma değer yaratıyor.