Ana sayfa Hot topıcs/Güncel ABB robotları Singapur’da COVID-19 testinin hızlandırılmasını sağlıyor

ABB robotları Singapur’da COVID-19 testinin hızlandırılmasını sağlıyor

PAYLAŞ

Singapur’un ülke çapındaki COVID-19 test yeteneklerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak ABB’nin yüksek hassasiyetli robotları, Hızlı Otomatikleştirilmiş Hacim Artırıcı (RAVE) olarak bilinen yeni bir otomatik laboratuvar sisteminde çalışmaya başladı.

Sistem, genellikle numune işlemede gerekli olan bazı manuel adımları otomatikleştirir. İki set RAVE ve ilgili ekipman günde 4.000’e yakın örnekle, sektörün en iyi iş hacmini işlemden geçirebilir. RAVE ayrıca laboratuvar çalışanları için test kontaminasyonunu ve enfeksiyon risklerini azaltır.

Bu yenilik Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı’nın (A * STAR) Gelişmiş Yeniden Üretim ve Teknoloji Merkezi (ARTC) ve Singapur Üretim Teknolojisi Enstitüsü (SIMTech) ve A * STAR tarafından barındırılan ulusal bir platform olan Teşhis Geliştirme (DxD) Merkezi tarafından ortaklaşa geliştirildi.

ABB, pilot test hücresinde kullanılan simülasyon ve programlama desteği dahil olmak üzere dört IRB 910 SCARA ünitesi tedarik etti. RAVE, Temmuz 2020’de tanıtıldı ve ABB o zamandan beri ek toplamda 14 robot ünitesi siparişi aldı.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya, “Sektör lideri robotik teknolojilerimizi ilgili kurumların mühendislik ve biyomedikal bilgileriyle birleştirerek bu acil zorluğun üstesinden gelmek için Singapur’un tıbbi ekosistemine katılmaktan onur duyuyoruz. Birlikte, kilit laboratuvar süreçlerini otomatikleştirerek Singapur’un test kapasitesini artırıyoruz. Robotlarımız, çalışanlar için laboratuvar koşullarını iyileştirmek, kontaminasyon ve yorgunluk riskini azaltmak için bir dizi tekrarlayan ve tehlikeli görevi üstleniyor.” dedi.

ABB’nin RobotStudio® simülasyon yazılımı, sanal bir 3 boyutlu ortamda robot kurulumunu oluşturmaya, simüle etmeye ve test etmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Bu, projenin laboratuar ortamında büyük ayarlamalara veya düzeltmelere gerek kalmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini ve çabukça hızlandırılmasını sağladı.

ARTC CEO’su Dr. David Low “Kamu-özel sektör ortaklıkları, gelişmiş üretim teknolojilerinin inovasyonunda ve hızlı bir şekilde benimsenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. A * STAR, ABB ve ekosistemdeki diğer ortaklarımız arasındaki bu işbirliği, COVID-19 salgını sırasında Singapur’un test yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak için robotik ve otomasyon yoluyla birlikte neler başarabileceğimize dair iyi bir örnektir.” dedi.

Şirketin koronavirüs kriziyle mücadeleye nasıl yardımcı olduğuna dair başka bir örnekte, ABB’nin kolaboratif robotu YuMi®’nin, koronavirüs için serolojik testlerde hastanelerde kullanılabilmesi için Milano Polytechnic Üniversitesi’nde bir araştırma vaka uygulamasında inceleniyor ve kullanılıyor. YuMi’nin kurulumundan sonra, testleri gerçekleştirmek ve saatte 450 adede kadar numuneyi analiz etmek için gereken işlemlerin % 77’sine kadarını otomatikleştirilebilecektir.