PAYLAŞ

Bosch Rexroth Türkiye, hassas, güvenilir ve enerji verimliliği sağlayan hidrolik sistemleriyle APHS 6800 x 6000 abkant presinin üretilmesine destek oldu. Normal tipte presler 120 ile 1500 ton arasında üretilirken bu abkant press 6000 tonluk baskı kuvvetine sahip. Metal sac işleme makineleri konusunda Türkiye’nin önde gelen uzman imalatçı kuruluşu Baykal Makine tarafından üretilen bu abkant pres, uyguladığı baskı kuvveti ve 8,5 metrelik yüksekliğiyle alanında dünya üzerindeki en büyük pres olma özelliğini taşıyor.

Devasa pres makinesi tüm zorlayıcı mühendislik çalışmaları düşünülerek tasarlandı. Bu çalışmalar sırasında Bosch Rexroth da hidrolik konusundaki uzmanlığı ve her boyuttaki sistem için özel olarak tasarlanmış verimliliği artıran ürünleri ile sürece katkı sağladı.

Özel Tasarımla Verimlilik Arttı

Alman TÜV sertifikalı ISO 9001 kalite belgesine sahip olan Baykal Makine, Türk TSE belgeli ve Avrupa Birliği CE etiketli üretim yapıyor. Firma, bu standartları devam ettirebilmek için kalite ve global tecrübesinin yanı sıra kurulumdan sonra verdiği hızlı temin edilebilir yedek parça ve servis hizmeti nedeniyle Bosch Rexroth’u tercih etti. Proje kapsamında dünyanın en büyük presi, oransal kontrollü değişken pistonlu pompalar içeren Rexroth hidrolik sistemlerle donatıldı. Rexroth hidrolik merkez manifoldu ve iki adet 250 cm3/r değişken pompadan oluşan özel tasarımla sistemin verimliliği artırıldı. Bosch Rexroth ürünlerinin kullanıldığı makine; 50 mm/s yaklaşma hızı, 6 mm/s presleme hızı ve 60 mm/s dönüş hızına ulaşabiliyor.

Bayazıt : “Özel çözümler sağlayan Rexroth ürünlerini kullanmaya devam edeceğiz”

Dünyanın en büyük abkant presini üretirken Bosch Rexroth’un çözüm ortaklığından memnuniyetini dile getiren Baykal Makine Direktörü Murat Bayazıt, ”6000 tonluk Abkant Pres Makinesi üretirken hedefimiz öncelikle, Türk mühendisliğinin geldiği noktayı göstermekti. Dünya üzerinde böylesine devasa bir projeyi ilk kez biz hayata geçireceğimiz için çok heyecanlıydık. Çok çalıştık ve bugün bu önemli projeyi Rexroth teknoloji ve uzmanlarıyla birlikte sorunsuz ve başarılı bir şekilde teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Özel projeler için özel çözümler sağlayan Rexroth ürünlerini kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Kısa Bilgiler:

  • Standart yüksekliği 8,5 metre olan pres, çene kısmıyla birlikte 9 metre yüksekliğe çıkıyor.
  • Normal yükseklikteki bir fabrikada böyle bir makinenin üretimi yapılamayacağı için özel bir üretim alanı yaratılarak 6000 ton için kiralanan boş bir araziye fabrika inşa edildi
  • Makine 50 mm/s yaklaşma hızı, 6 mm/s presleme hızı ve 60 mm/s dönüş hızına ulaşabiliyor.