Ana sayfa OTOMASYON OKULU Esnek üretim, yapay zeka ve cobot’larla sağlanabilir

Esnek üretim, yapay zeka ve cobot’larla sağlanabilir

PAYLAŞ

Covid-19 pandemisiyle birlikte üretimde esneklik ve sürdürülebilirlik her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Bunu fark eden üreticiler insandan bağımsız, kesintisiz üretimin çıkış kapısı yapay zeka ve otomasyona yöneliyor. Yapay zeka ve otomasyon temelinin cobot’lara dayandırılması gerektiğini vurgulayan Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, yapay zeka ve nesnelerin internetine entegre olabilen cobot’ların, esnek üretimde elimizdeki en önemli koz olduğunu söyledi.

Dünyanın 1 numaralı kolaboratif robot üreticisi Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, esnek üretimde cobot’ların önemine değinerek, kesintisiz ve verimli bir üretim için atılması gereken adımları açıkladı.

Pandemi döneminde üretimin kesintileri yaşadığını ya da tümüyle durduğunu belirten Gök, cobot’ların bugün birçok sektörde insanlarla yan yana çalışarak kesintisiz üretimde yer aldığını, yapay zeka ve otomasyon temelli gelecek üretimin de cobot’lara dayandırılması gerektiğini söyledi.

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök

“Yüzde 500’e varan verim artışı sağlanabilir”

Üretimde esnekliğin, yapay zeka ve otomasyonla sağlanabileceğini savunan Gök, “Dünyanın birçok ülkesinde tamamen insana dayalı üretim modeli yerini robot ve yapay zekalı üretime bırakıyor. Hammaddenin fabrikaya gelişinden son ürüne kadar tüm süreçler yine otomasyonla sürdürülüyor. Böylece üretimde insan hatası ya da duygularına bağlı aksamaların da önüne geçiliyor. Endüstri 4.0’ın da temeli olan modelde; yapay zeka ve otomasyon sistemleriyle entegre olabilen, kamera, sensör ve özel yazılımlarla üretim ya da sürece özel eklentiler yapılabilen cobot’ları da dahil ederek üretimde yeni bir döneme geçebiliriz. Her zaman yüksek hassasiyet ve kalitede çalışan cobot’larla üretimde yüzde 500’e varan verim artışları sağlayabiliriz” diye konuştu.

“Üretiminin Endüstri 4.0’a geçişindeki en önemli koz olabilir”

Cobot’ların son derece kolay kurulduğunu ve yeni bir görev için kolayca programlanabildiğini de aktaran Gök, “Cobot’lar geleneksel endüstriyel robotların aksine son derece az bir alanda çalışabiliyor, birçok yeni teknoloji ve entegrasyona izin veriyor. Bu da yeni taleplerin yeni bir yatırıma gerek kalmaksızın tüm süreçlerin yönetilmesine imkan tanıyor. Yine geleneksel robotlara kıyasla yapay zeka, nesnelerin interneti ve otomasyona hızlı bir geçişe zemin hazırlıyor. Tüm bu özellikleriyle cobot’lar, ülkemiz üretiminin Endüstri 4.0’a geçişindeki en önemli koz olabilir. Bu kozu kritik sektör ve sanayilerde kullanarak Türkiye’yi üretimde merkez üssüne dönüştürebiliriz” dedi.

Üretim ve hizmet alanında da çalışabiliyor

Cobot’lar üretim ya da hizmet fark etmeksizin tüm sektörlerde yüksek hassasiyet ve titizlikle çalışabiliyor. Salgınla artan hijyen hassasiyetinde de büyük katkılar sağlıyor. Gıda, sağlık ve ilaç sanayisi gibi hijyenin son derece kritik olduğu sektörlerde bulaş riskini sıfırlıyor. Tak çalıştır üretime başla konseptiyle üretimde kurulum kesintilerini de en aza indiren cobot’lar, 15 ve 17 güvenlik seviyesiyle insanlarla yan yana ve güvenle çalışabiliyor.