Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Haftanın Konuğu: ADS Mühendislik Genel Müdürü Mustafa Özgür Ayık

Haftanın Konuğu: ADS Mühendislik Genel Müdürü Mustafa Özgür Ayık

PAYLAŞ

Endüstriyel otomasyon alanında sunduğu ürün ve hizmetlerle kalite anlayışını üst düzeye taşıyan ADS Mühendislik sürdürülebilir büyümesine devam ediyor. Sosyal sorumluluk projeleri ile de ön plana çıkan firma büyük takdir topluyor. Firmanın genel müdürü Mustafa Özgür Ayık konuğumuz oldu. 

  • ADS Mühendislik firmasına ilk bakışımızda eğitime ve sosyal sorumluluk projelerine öncelik veren kurumsal bir firma ile karşılaşıyoruz. Bu çalışmalarınızdan biraz bahsederek şirket politikanızı anlatabilir misiniz?

Bizim en büyük hedefimiz, gençleri geleceğe hazırlamak. Bunun için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. “1 Kitap 1 Gelecek” projesi kapsamında köy okullarındaki anasınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine okuma ve yardımcı kitap desteği sağlıyoruz. “İşimiz Mühendislik” atölye projesi kapsamında ise liselere teknik atölyeler kuruyoruz ve öğrencilerin kurduğumuz atölyelerden daha fazla faydalanabilmeleri için onlara düzenli aralıklarla eğitim veriyoruz. Günümüzde üniversitelerden iyi yetişmiş, kalifiyeli personel bulabilmek oldukça zor bir durum haline geldi. Biz de bu durumun bilincinde olarak, üniversitelerde yaşanan bu sıkıntıyı çözmek ve öğrencileri geleceğe hazırlamak için üniversiteler ile seminerler, eğitimler ve firmamıza teknik geziler düzenliyoruz. Bu şekilde öğrencilerin reel sektörü yakından tanımalarına vesile oluyoruz. Onların geleceğe dair olan planlarını dinliyoruz, yapmak istedikleri projeler varsa bizimle paylaşmalarına vesile oluyoruz. Yapacakları proje ile ilgili eksik kaldıkları noktalarda desteklerimizi sunuyoruz. Örnek vermek gerekirse Teknofest’te sergilenen bir elektrikli araba vardı ve bu araba için gerekli olan ekipmanları onlara biz sağladık. Bize proje ile gelen öğrencileri kesinlikle dinliyoruz ve ADS Mühendislik olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bütün bu yaptıklarımızla hedeflediğimiz tek şey öğrencilerin yenilikçi düşüncelere sahip olarak mezun olmaları. Bu arada okullarda yaptığımız seminerlerde görüştüğümüz arkadaşlarımızın bazıları firmamızda çalışmaya başladı. Bu tabi ki bizim için mutluluk verici bir durum. Yaptığımız seminerler, eğitimler, teknik geziler, blog yazıları, webinarlar ve eğitici youtube videoları ile gençleri geleceğe hazırlamak için üzerimize düşeni yapıyoruz.

  • Hangi ürünleri pazara sunuyorsunuz ve farklılığı yakalamayı nasıl başardınız?

Bu işe ilk başladığımız zaman motor sürücülerine servis hizmeti veriyorduk. Sonrasında ABB Motor Sürücüleri’nin hem satışını hem servis hizmetlerini vermeye başladık. Kendimizi geliştirdikçe otomasyon çözümleri konusunda müşterilerimizin yanında olduk sonrasında verdiğimiz hizmetlere pano tasarımı ve imalatını da ekledik. Pano üretimi konusunda 2020 yılından sonra ciddi bir atak yaptık ve şu anda çok profesyonel bir ekiple 1000 metrekarelik bir alanda üretim yapıyoruz. Ardından ABB’nin Elektrik motorları, Şalt (Elektrifikasyon) Ürünleri, Enstrüman Ürünleri ve Enerji Verimliliği Çözümlerinin satış ve destek hizmetlerini de bünyemize kattık. Sizde taktir edersiniz ki ürünlerini sattığımız ABB firması konusunda marka olmuş ve bu konuda kendini kanıtlamış bir firma. Bir kere ürünlerini sattığımız firmanın ürünleri kaliteli. Ürünlerin kaliteli oluşu bizi zaten kaliteli hizmet vermemiz konusunda etkiliyor. Bizde kurulduğumuz günden bu yana kaliteyi ve kaliteli hizmeti benimsemiş bir firmayız ve her ne olursa olsun kaliteden asla taviz vermiyoruz. Kaliteden taviz vermediğimiz içinde ülkemizin ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde olan çok sayıda firmaya hizmet veriyoruz. Bunun yanında güçlü bir otomasyon ekibimiz bulunuyor. Alanında uzman mühendis ekibimiz ile birlikte makine otomasyonu, proses otomasyonu ve vinç otomasyonu konusunda müşterilerimize kesintisiz anahtar teslim çözümler sunabiliyoruz. Hedefimiz kaliteli hizmet ve çözümlerle sektörün lider firmalarından birisi olabilmek.

  • ABB markası ile yolculuğunuz nasıl başladı ve şu an bu yolun neresindesiniz?

Başta ABB olmak üzere Sektörde edindiğim deneyimler sonucunda 2000 yılında ADS Mühendislik firmasını kurdum. 23 yıldır son derece deneyimli organizasyonumuz ve küresel markaların partnerliği ile ürün teknik servis ve satış, anahtar teslim çözümler ve mühendislik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. İstanbul, Çorlu ve Adana’da ofislerimiz var. Kurulduğumuz tarihten bu yana müşterilerimize çözüm odaklı yenilikçi fikirler kazandırıyoruz. Firmamız ülkemiz başta olmak üzere Avrupa, Asya ve Afrika’da endüstriyel elektrik ve otomasyon alanında 20 yılı aşkın tecrübesi ile sektöre değer katan yenilikçi bir firmadır.

  • Önümüzdeki dönemde hangi yatırım ve yenilikleri planlıyorsunuz?

Önümüzdeki dönem içerisinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ofisler açmayı planlıyoruz. Şuanda Adana ve Çorlu bölgesinde ofislerimiz bulunuyor. İleride İzmir, Ankara gibi iller planlarımız arasında yer almaktadır.

  • Okuyucularımıza aktarmak istediğiniz neler var?

Sektörümüzün en büyük sorununu yetişmiş iş gücü sorunudur. Maalesef üniversitelerimizde ve yüksekokullarımızda eğitim kalitesi çok düşük ve gün geçtikçe de kötüye gidiyor. Bu sorunun çözümü noktasında biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Bize gelen stajyer öğrencileri iyi yetiştirip onları istedikleri alanlara yönlendiriyoruz. Kalifiye personel yetiştirme konusunda elimizden geleni yapıyoruz ve bu şekilde sektörün gelişimine katkı sağlıyor.

www.adsmuhendislik.com.tr