PAYLAŞ

GE Marine, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) ile Türk Donanmasının üçüncü ve dördüncü çok amaçlı MİLGEM korvetlerine güç sağlamak için bir sözleşme imzaladığını anons etti. GE, anlaşma konusu LM2500 gaz türbinlerinin Türk Donanması’nın üçüncü ve dördüncü MILGEM çok amaçlı korvetlerini güçlendireceğini bugün IDEF’15 fuarında açıkladı. Bu iki yeni geminin sistem tedariğinde yöneticilik görevini üstlenen STM, platform sistemleri, gemi inşa malzemeleri, tasarım hizmetleri ve ana tahrik sistemlerini sağlamanın yanı sıra tahrik sistemlerinin entegrasyonunu da gerçekleştirecek.

MILGEM_picture

STM; MİLGEM Korvetleri için Türk Deniz Kuvvetlerine verdiği hizmetlerin yanında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) verdiği yetki kapsamında gemilerin yurt dışına ihracatına ilişkin sorumluluğu da üstlenmiştir. Söz konusu ihracat hedefleri çerçevesinde STM ile GE arasında gelecekte ilave işbirliği fırsatlarının oluşması beklenmektedir.

 

GE Havacılık, Evendale, Ohio’da GE Marine Opersayonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Brien Bolsinger, “Türk Donanmasının iki yeni MİLGEM korvetine güç sağlamak için popüler LM2500 gaz türbinlerimizi tercihinden dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bunun yanında ülke içinde sahip olduğumuz birçok stratejik ilişkiyi güçlendirerek Türkiye’de ve dünya genelinde deniz kuvvetlerine ait programlarda birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

İki yeni MİLGEM gemisinin tahrik sistemi daha önceki TCG Heybeliada ve TCG Büyükada ile aynı olacak ve LM2500 gaz türbininin iki dizel motorla bir araya getirildiği dizel ve gaz türbini konfigürasyonundan (CODAG) oluşacak. 31.000 kilovatlık toplam itici güç ise, gemilerin 29 deniz milini aşan maksimum hıza ulaşmasını sağlayacak.

LM2500+transparent+background

MİLGEM korvetleri 2.300 tonluk deplasman ve 99 metrelik toplam uzunluğa sahipler. İlk iki gemiden TCG Heybeliada (F-511) Donanma hizmetine Eylül 2011’de, TCG Büyükada (F-512) ise Eylül 2013’te başladı. Ayrıca, 24 adet LM2500, Türk Donanması’na ait Barbaros ve Gabya sınıfı firkateynlerine güç sağlıyor. Bunun yanı sıra, GE LM2500 gaz türbini, dünya genelinde 33 uluslararası donanmada ve sayısız endüstriyel uygulamada kullanılıyor.

MİLGEM programına ait LM2500’ler GE’nin Cincinnati, Ohio yakınında bulunan Evendale tesisinde üretiliyor. Ancak, GE ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) arasında ortak bir girişim olan TUSAS Motor Sanayii (TEI) Eskişehir, Türkiye’deki tesisinde LM2500 ve diğer GE Havacılık motorları için parçalar üretiyor.

MİLGEM programı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yönetiliyor ve Türk Deniz Kuvvetleri ilk iki gemide olduğu gibi bu iki yeni korvetin de tasarım ve performans sorumluluklarını üstlenecek. Yeni MİLGEM gemileri Deniz Kuvvetleri’nin İstanbul Tersanesinde inşa edilecek, motorlar ise GE tarafından 2015 ve 2016 yıllarında teslim edilecek.

 

GE Marine, Cincinnati, Ohio merkezli ve GE Aviation’a bağlı bir işletmedir. GE Marine, 6.000 ile 70.275beygirgücü arasında güce sahip olan aeroderivatif gaz türbinleri dahil olmak üzere birçok ekipman, servis ve deniz sistemleri alanında dünyanın lider üreticilerinden biridir.