Ana sayfa Industry News/Endüstri MOPAK’tan Atıksız Fabrika Atılımı

MOPAK’tan Atıksız Fabrika Atılımı

PAYLAŞ

Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği 3 fabrikasında yaptığı çevreci çalışmalarla, ‘atıksız’ üretime geçti. MOPAK, gönüllülük esasına dayalı çalışma kapsamında geçen yıl Carbon Footprint firmasıyla Türkiye Kağıt Sanayi kategorisindeki ilk ve tek A sınıfı Karbon Ayak İzi sertifikası alarak sektöründe önemli bir farkındalık projesine imza attı.

Türkiye’nin en büyük kağıt ve karton üreticisi MOPAK, İzmir – Kemalpaşa, Kastamonu – Taşköprü ve Muğla – Dalaman’da bulunan 3 fabrikasında çevreye duyarlı ürün yönetim sistemini geliştirmeye yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Fotokopi kağıdı ve defter üretiminde ‘atıksız fabrika’ya dönüşen MOPAK, üretim sırasındaki CO2 emisyon miktarını detaylı olarak hesaplayıp karbon emisyonlarını ciddi oranda azalttı. MOPAK, gönüllülük esasına dayalı çalışma kapsamında geçen yıl Carbon Footprint firmasıyla Türkiye Kağıt Sanayi kategorisindeki ilk ve tek A sınıfı Karbon Ayak İzi sertifikası alarak sektöründe önemli bir farkındalık projesine imza attı.

A’dan Z’ye çevre dostu kağıt üretiyor

Karbon ayak izi sertifikası alan dünyadaki birkaç kağıt üreticisinden biri olan MOPAK, ham madde üretimi, ham maddenin fabrikaya taşınması ve ham maddenin kullanımı esnasındaki tüm emisyon miktarlarını dikkate alınarak yapılan üretim ile fotokopi kağıdı ambalajları biobozunur hale getiriliyor. Karton ambalajlar 15 gün içinde çözünerek çevrede yok oluyor. Bu sayede MOPAK tarafından üretilen kağıt ambalajlar, A’dan Z’ye çevre dostu olarak tüketicilerle buluşturuyor. Çevreye duyarlı kimliği ile üretimlerine devam eden MOPAK, DNA’sında bulunan iklim dostu çalışmaları ile sektöründeki lider duruşunu sürdürüyor.

2020 ajandasında atıksız üretim olacak

MOPAK olarak 2020’de atıksız üretim ve geri dönüşüm çalışmalarına odaklanacaklarını belirten MOPAK Genel Müdürü E. Ruhi Molay, “2018 yılı içerisinde gönüllülük esasına dayalı olarak karbon ayak izi sertifikasına başvurduk. Ham maddenin üretiminden, ham maddenin fabrikaya sevki esnasındaki, yani A’dan Z’ye bütün süreçlerdeki emisyon miktarına dikkat ettik. Yapılan hesaplamalar sonucunda bir ton kağıt için ne kadar karbon salımı yaptığımız tespit edildi, belgelendi ve A sınıfında kabul edilen şu an sektördeki ilk ve tek olan ilk sertifikayı aldık. Karbon ayak izi salımını en aza indirerek sürdürülebilirlik alanında öncü çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

TEDxİstanbul’un Öncü Sponsoru MOPAK

Sürdürülebilir, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, çevrenin korunması, bilinçli enerji kullanımı ve enerji verimliliği gibi konularda toplumu aydınlatmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar yürüten MOPAK, 29 Şubat’ta TEDx İstanbul tarafından “Altüst Et” teması ile gerçekleştirilen etkinliğinin Öncü Sponsoru oldu.

Karton bardağını getirene defter hediye

MOPAK; etkinlik günü katılımcılara karbon ayak izini azaltmaya yönelik bilgilendirmeler ve geri dönüşüm üzerine farkındalık yaratmak adına atık toplama çalışmaları gerçekleştirdi. Etkinlikte, çevrecilik bilinci oluşturmaya yönelik bir proje gerçekleştirildi. Kullanılmış karton bardaklarını MOPAK standına getiren herkese Çevre Dostu defterler hediye edildi. MOPAK, gelecek nesillere daha temiz ve sürdürülebilir çevre sunma vizyonuyla bağdaşan çalışmalarla toplumu bilgilendirecek etkinliklerde aktif rol almaya devam ediyor.