Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Schmersal, Motek’te Entegre Emniyet Çözümü Sunuyor

Schmersal, Motek’te Entegre Emniyet Çözümü Sunuyor

PAYLAŞ

Schmersal Grubu, Stuttgart’taki Motek 2019’da, kullanıcıya yüksek emniyet seviyesi, daha fazla makine kullanılabilirliği ve önemli ölçüde tasarruf potansiyeli sağlayan entegre bir emniyet çözümü sunuyor.

AZM400 emniyet kilidi sadece birkaç yıldır piyasada yer almaktadır ve o zamandan beri çok yönlü kullanım imkanlarını kanıtlamıştır. 10.000 Newton’luk çok yüksek bir kilitli tutma kuvvetiyle öne çıkıyor. İki kanallı açma sinyali sayesinde bu emniyet kilidi hem kilitleme hem de interlock fonksiyonları için PL e ve SIL 3 performans değerlerine ulaşır. Schmersal’ın yeni Safety Fieldbox’uyla birlikte artık bir emniyet zincirindeki birden fazla AZM400’ü bir PROFINET / PROFIsafe düğümüne bağlamak mümkündür. Bu çözüm, her bir emniyet kilidini PROFINET arayüzü ile donatmaktan çok daha ucuzdur.

Safety Fieldbox ürününe 8 pinli M12 konnektörlü üniversal cihaz arayüzü sayesinde farklı birçok emniyet kontrol cihazı bağlanabilir:  Emniyet kilitleri, switchler, sensörler, ışık perdeleri ve kontrol panelleri. Bu durumda farklı yapıdaki emniyet kilitlerinin (elektronik ve elektromekanik) her biri sadece tek bir cihaz bağlantısını işgal eder. Kullanıcı için avantajı, emniyet şalter cihazlarının önemli ölçüde basitleştirilmiş ve böylece daha uygun maliyetli olan kablo tesisatlarıdır. Ayrıca, kilidin devreye sokulması ve teşhis bilgilerinin okunması için karmaşık ilave kurulumlara gerek kalmaz.

Safety Fieldbox’taki ilave bir dijital giriş daha yüksek bir makine kullanılabilirliği sağlar: Bağlanmış tüm emniyet kontrol cihazlarının ve de AZM400’ün teşhis sinyalleri bu dijital giriş üzerinden kumanda cihazına iletilir. Böylece kullanıcılara emniyet kilitlerinin durum bilgilerini ve kullanılabilirliğini değerlendirmek için hata mesajlarını verir. Örneğin, kapının kayması durumunda koruma kapısının yeniden ayarlanması için mesaj alır. Bu sayede önleyici bakım işlemleriyle makinenin durması önlenebilir.

AZM400 için yeni aksesuarlar

Schmersal şimdi AZM400 ürününü yeni aksesuarlarla sunuyor: Kilitleme pensesi, daha büyük ve içinde girilebilen makine ve sistemlerde bakım ve onarım çalışmaları sırasında operatörlerin yanlışlıkla içeride kalmasını önler. Bunun için servis personeli tehlike bölgesine girerken kilitleme pensesine bir kilit takar. Böylece koruma tertibatının kapısı kapatılamaz ve makinenin istemeden çalıştırılması önlenir. Kilitleme pensesi tehlike bölgesinin içine ve dışına monte etmek için uygundur. Kilitleme pensesine altı adede kadar kilit takılabilir, yani tehlike bölgesinde aynı anda en fazla altı kişi bulunabilir.

Bir operatörün böyle bir makine içinde yanlışlıkla kalması durumunda kaçış için kilidi açmak üzere bir Bowden teli kullanılabilir. Tehlikeli bölge dışında kullanıldığında Bowden teli bir acil kilit açma fonksiyonuna sahiptir. Standart modelde çekme telinin toplam uzunluğu altı metre ve kılıf uzunluğu dört metredir. Bu sayede büyük makinelerin de emniyeti sağlanır.

Schmersal’i 7-10 Ekim tarihleri arasında Stuttgart’ta düzenlenen Motek fuarında ziyaret edebilirsiniz.