Ana sayfa OTOMASYON OKULU Servo ve Step Motor Arasındaki Farklar

Servo ve Step Motor Arasındaki Farklar

PAYLAŞ

Endüstriyel uygulamalarda her soruna yönelik çözümler bulunmaktadır. Endüstri alanında verimi arttırmak adına sıklıkla kullanılan çözümler arasında servo ve step motorlar da bulunmaktadır. Her ikisinin de uygulanacak alan için sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Bu yüzden ikisi arasında seçim yapılırken birçok kişi kararsız kalabilmektedir. Bu kararsızlığı giderebilmenin en kolay yolu, yapılan endüstriyel uygulamaların yapıları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hangi motor çeşidinin daha fazla fayda sunacağını tespit etmektedir. Bunun için hem servo motorların hem de step motorların yapısını iyi bilmeli; aralarındaki farklara hakim olunmalıdır.

Step Motorlar

Step motorlar, elektrik enerjisini dönme hareketi sayesinde fiziksel enerjiye çeviren ve açısal konumu adımlar halinde değiştirebilen elektromekanik cihazlar olarak tanımlanabilir. Kendi arasında iki fazla, ünipolar, lineer ve hibrit step motorlar gibi çeşitlere ayrılan bu cihazlar, küçük ve büyük çaplı projeler başta olmak üzere birçok kullanım alanına sahiptir. İhtiyaç duyulan güç faktörü göz önünde bulundurularak step motorlar arasından tercih yapmak, birçok endüstriyel uygulamada step motorlardan yüksek verim alınmasına yardımcı olur.

Servo Motorlar

Servo motorlar, kullanıldığı mekanizmada geri besleme kontrol sistemi sayesinde çalışmadaki hataları tespit edip düzeltmeye yarayan; hem ivme hem de hız kontrolünün oldukça yüksek olmasını sağlayan cihazlardır. Bu özelliği sayesinde özellikle hareket ve pozisyonlarda çok ince kontroller gerektiren uygulamalarda verimi son derece üst seviyeye çıkarır. Hareket kontrolünü oldukça başarılı bir şekilde sağlayarak hataları gideren servo motorlar kendi aralarında AC ve DC servo motor gibi çeşitlere sahiptir.

Step Motor ve Servo Motor Arasındaki Farklar

Servo motorla step motor arasındaki farklar sayıca fazladır. Step ve servo motorların başlıca farkları aşağıdaki gibidir:

  • Her iki motorun kontrol mekanizmaları farklıdır.
  • Step motorlar açık çevrim, servo motorlar kapalı çevrim olarak çalışır.
  • Servo motorların bakımı step motorlara kıyasla daha zordur.
  • Step motorların kontrolü, servo motorlara kıyasla daha kolaydır.
  • Step motorlar servo motorların aksine aşırı yük kapasitesine sahip değildirler.
  • Step motorlar, genel olarak servo motorlara kıyasla fiyat olarak daha uygundur.
  • Servo motorlar, genel olarak performans açısından daha avantajlıdır.
  • Step motorlar genel olarak geri beslemeye ihtiyaç duymazlar. Servo motorlar ise geri besleme kontrol sistemi ile çalışır.

İhtiyacınıza Göre Servo ve Step Motor Çeşitleri Şahin Rulman’da

Kullanılacağı endüstriyel uygulamaya ve bütçeye bağlı olarak servo motor ya da step motorun daha avantajlı olma durumu değişiklik gösterecektir. Sizin için daha avantajlı olan servo motor mu step motor mu? İlgili linkler üzerinden Şahin Rulman olarak size sunduğumuz servo ve step motorların fiyatları ile çeşitlerini inceleyebilir; sizin için en uygun olan motoru hızlı ve güvenilir bir şekilde Şahin Rulman üzerinden satın alabilirsiniz.

Yazar: Ramazan İlker Şahin

Genel Müdür

Şahin Rulman

https://www.sahinrulman.com/ – 0212 576 04 06