Ana sayfa Industry News/Endüstri Zeytin Atıklarından Elektrik Üretilecek

Zeytin Atıklarından Elektrik Üretilecek

PAYLAŞ

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yılda 2 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanan TÜBİTAK destekli “Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme” projesi kapsamında tesis kurulumunun tamamlanarak test çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Asa, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık iki yıl önce birliğin Ar-Ge projesi olarak başlayan “Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme” projesinde sona gelindiğini açıkladı.

Arıtma ve enerji üretim tesisinin, Marmarabirlik Entegre Tesisleri’nde, 2,5 dönüm alan üzerine yaklaşık 3 milyon liraya kurulduğunu belirten Asa, “Geçtiğimiz günlerde güç sisteminin tamamı çalıştırılarak deneme testlerine başlandı. Tesisin resmi açılışını ise eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Asa, dünyanın her yerinde zeytinin kara suyunu arıtmanın maliyetli ve zor bir iş olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Marmarabirlik’te zeytin atıkları ve kara suyun bertarafı için yılda 500 bin lira bedel ödenmekteydi. Mevcut durumda yıllık 1 milyon liraya ulaşan bir enerji tüketimi söz konusu. Proje kapsamında kurulan tesis, yılda 4 bin ton zeytin atığından 2 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip olacak. Tesis, sağlayacağı kazanımlarla 3 yılda kendini amorti edecek. Geçtiğimiz günlerde güç sisteminin tamamı çalıştırılarak, deneme testlerine başlandı. Proje şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadan hayata geçirildi.”

Dünya markaları inceleyecek

Projenin birbirini besleyen bir yapılanmaya sahip olduğunu anlatan Asa, tesiste ilk olarak zeytin salamura suyu, kara su ve işletmenin atık sularının arıtılacağını vurguladı.

Atık sulardan elde edilen katı atık, zeytin atıkları ve diğer tüm organik atıklardan oluşan biyokütlenin enerji sistemine verileceğini dile getiren Asa, “Burada gazlaştırma sistemiyle üretilen syngaz, organik rankin çevrim türbinini döndürerek elektrik enerjisine dönüştürecek. Atıkların gazlaştırılması sırasında açığa çıkan ısı da yine atık suların arıtılmasında kullanılacak. Proje yüzde 87 verimlilikle çalışacak şekilde ve sıfır atık prensibi düşünülerek planlandı. Dünyada bir ilk olacak proje için şimdiden uluslararası markaların temsilcileri tarafımıza inceleme talebinde bulunmaya başladılar” ifadelerini kullandı.

Asa, tesisten elde edilecek elektriğin satışı için UEDAŞ’a yapılan başvuruların kabul edildiğini, Ankara TEDAŞ’ta konuyla ilgili izin sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Elde edilecek elektriğin yerli üretimle gerçekleştirilmesi nedeniyle ek teşvik de alınacağının altını çizen Asa, yıllık 2 milyon kilovat elektrik satışından sağlanacak gelirin 300 bin dolara tekabül edeceğini kaydetti. Marmarabirlik "zeytinli cips" üretecek

(ÖZEL HABER) - ZEYTÝN HASADINA SÝNEK VURUÐU ENGELÝ TÜRKÝYE'NÝN EN ÖNEMLÝ ZEYTÝN ÜRETÝM MERKEZLERÝNDEN OLAN BURSA'NIN GEMLÝK ÝLÇESÝNDE ZEYTÝN HASADI BAÞLARKEN, ÜRETÝCÝYÝ SÝNEK VURUKLARI DÜÞÜNDÜRÜYOR SÝNEK VURUÐU SEBEBÝYLE YER YER YÜZDE 30'LARA VARAN VERÝM KAYBI YÜZÜNDEN SIKINTI ÇEKEN ÜRETÝCÝ, BU SENE GEÇEN SENEYE GÖRE AYNI VERÝMÝ BEKLEMÝYOR ÜRETÝCÝ ABDULLAH ÖZGÜN: "VURUK YÜZÜNDEN BÝN AÐACIMDAN 300'Ü ZARAR GÖRDÜ" MARMARABÝRLÝK 1 KASIM ÝTÝBARIYLA ALIMLARA BAÞLADI. BU YIL 52 BÝN TON ALIM PLANLANIRKEN, FÝYATLAR ÝSE 1,75 ÝLE 6 LÝRA ARASINDA DEÐÝÞÝYOR