Ana sayfa new products/Yeni Ürünler FANUC, yeni hafif Kolaboratif Robotu’nu Japonya’da görücüye çıkardı

FANUC, yeni hafif Kolaboratif Robotu’nu Japonya’da görücüye çıkardı

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde Tokyo’da düzenlenen dünyanın en büyük robot fuarı IREX’e katılan Fanuc, otomasyona yön veren yenilikçi teknolojileriyle fuara katılan ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

İmalat işçileriyle birlikte çalışarak tamamen yeni bir endüstriyel robot seviyesi oluşturan hafif cobot CRX-10iA, mevcut CR serisi cobotlarına kıyasla oldukça hafif ve otomatik yönlendirmeli araçlar (AGV) gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabiliyor. Ayrıca CRX-10iA’nin El Kumandası (Teach Pendant), özel bir yeni kullanıcı ara yüzü ile kullanım kolaylığını artıran bir tablet bilgisayar ile değiştirilebiliyor. Yeni kullanıcı ara yüzü, özellikle sezgisel kullanımla çok az programlama deneyimi olan kullanıcılar için uygun olmasıyla beğeni kazanıyor.

2 farklı kol uzunluğu ve 10 kilogram yük taşıma kapasitesi

Üretimde ilk kez robot kullanmak isteyen müşteriler için ideal bir seçenek olarak öne çıkan CRX-10iA, küçük ve orta ölçekli şirketlerin üretim süreçlerinde önemli görevler üsteleniyor.  1,2 metrelik ve 1,4 metrelik iki farklı kol uzunluğuna sahip olan CRX-10iA,  1o kilogram yük taşıma kapasitesiyle kullanıcısının işini kolaylaştırıyor.

Basit fonksiyonlar ve programlama…

Ergonomik tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken CRX-10iA,  kullanıcısı için oldukça basit parametreleriyle öne çıkıyor. “Yeşil” CR serisindeki diğer robotlar gibi konteynerlerin veya raf sistemlerinin otonom yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlayan bir görüş sistemi ile donatılan CRX-10iA, metal blokları bir ROBODRILL tezgahına yükleyebiliyor ve bunu tasarımındaki 3D kamera sensörünü kullanarak yapıyor.